Reklama
aplikuj.pl

Co powiecie na płytę za 10000 zł? AORUS Z690 Xtreme WaterForce na taką się zapowiada

AORUS Z690 Xtreme WaterForce, Z690 Xtreme WaterForce, Xtreme WaterForce

Wyjątkowa płyta główna AORUS Z690 Xtreme WaterForce od Gigabyte nie kryje już przed nami wielu tajemnic. Nie tylko dlatego, że serwis Videocardz uzyskał jej szczegółowe zdjęcia, ale też dlatego, że ten model trafił do sprzedaży w jednym z australijskich sklepów.

Zdjęcia i pierwsza oferta sprzedaży AORUS Z690 Xtreme WaterForce już w sieci

Zabawa ze składaniem komputera pozwala zarówno zaszaleć, jak i nieco przyoszczędzić na budżecie. Mam nadzieję, że już nikt nie oszczędza na zasilaczach i częściej dokonuje tego w kwestii płyt głównych… o ile nie paruje flagowego CPU z najsłabszym modelem płyty. Gigabyte szykuje jednak coś, dla czego sprostanie nawet ekstremalnie podkręconemu Core 12. generacji będzie pestką. Tak przynajmniej się wydaje, jako że za AORUS Z690 Xtreme WaterForce będzie trzeba wyłożyć nawet 10000 zł.

Czytaj też: Procesory AMD zagrożone. Górnicy Raptoreum mogą upodobać sobie ich okazałą pamięć L3

Poniżej możecie rzucić okiem na ofertę, wskazującą cenę 2999 dolarów kanadyjskich do wyłożenia za AORUS Z690 Xtreme WaterForce. W przeliczeniu daje to około 8900 zł, co przez podatki i marże sklepów w Polsce z pewnością zapewni cenę ponad 10000 zł. Oczywiście o ile ten model w ogóle trafi do sprzedaży, bo tak się składa, że to wyjątkowo limitowana płyta główna.

Czytaj też: Oto pierwszy HDD PCIe NVMe. Seagate pokazał wyjątkowy dysk talerzowy

Jej wyjątkowość sprowadza się do fabrycznie zamontowanego bloku chłodzenia cieczą, które obejmuje nie tylko procesor, ale też sekcję zasilania. Sam projekt sprawia wrażenie wręcz arcydzieła z całkowitym zabudowaniem, które nie trafiło tylko na dwa gniazda PCIe 5.0 x16 (w konfiguracji x8 przy zajęciu obu slotów) oraz pojedyncze PCIe 3.0 x 16. Pod radiatorami znalazły się też cztery gniazda M.2 PCIe 4.0.

Czytaj też: PCIe 5.0 tylko dla Z690? Nowe informacje o Intel B660

Po stronie sekcji zasilania w grę wchodzi układ 20+1+2, czerpiący zasilania z dwóch 8-stykowych złączy zasilania. Podobnie jak wariant chłodzony powietrzem, jest wyposażony w specjalną osłonę gniazd pamięci. Chociaż może to zmniejszyć przepływ powietrza wokół radiatorów pamięci, Gigabyte twierdzi, że płyta główna nadal będzie obsługiwać przetaktowaną pamięć DDR5 do 6600 MT/s dzięki profilom XML 3.0.