Reklama
aplikuj.pl

Dwa rodzaje Intel Xeon Sapphire Rapids pewne. Jedne sięgną po HBM2e

Intel Xeon Sapphire Rapids

Na konferencji SC2021 padło oficjalne ogłoszenie, że na rynek trafią dokładnie dwa rodzaje Intel Xeon Sapphire Rapids. Mowa więc o procesorach serwerowych opartych o architekturę Sapphire Rapids, które będą mogły sięgnąć po pamięć HBM2e. Co nieco zdradzono tez na temat Ponte Vecchio, a tak się składa, że to kolejno CPU i GPU, które napędzą superkomputer Intel Aurora.

HBM2e Intel Xeon Sapphire Rapids potwierdzone. Pamięć Ponte Vecchio również

Intel potwierdził, że wprowadzi na rynek wariant wyposażony w cztery stosy pamięci HBM2e o pojemności 16 GB każdy, czyli łącznie 64 GB. Te procesory Xeon nowej generacji będą oparte na platformie Eagle Stream z PCIe 5.0 oraz DDR5, a flagowe układy zaoferują nawet 56 rdzeni. Ich TDP ma sięgać nawet 350 watów.

Czytaj też: Co powiecie na płytę za 10000 zł? AORUS Z690 Xtreme WaterForce na taką się zapowiada

Firma ujawniła też tajemnicę pamięci podręcznej L1 i L2 procesora graficznego Ponte Vecchio. Ten ma oferować 4 MB pamięci podręcznej L1 i 144 MB pamięci podręcznej L2 na każdą krzemowy blok, co przełoży się na 408 MB pamięci podręcznej L2. Cały kompleks rdzenia będzie sprowadzał się do konstrukcji wielordzeniowej (w myśl fizycznych rdzeni krzemowych), bo aż 47 płytek o łącznej liczbie ponad 100 miliardów tranzystorów.

Czytaj też: Intel świętuje. Pół wieku temu powstał pierwszy mikroprocesor 4004

Intel pokazał też nową mapę drogową swojego produktu dla centrum danych, potwierdzając plan wprowadzenia tych nowości z myślą o rynku HPC już w następnym roku.