Reklama
aplikuj.pl

Dzięki Polakom przewidywanie klęsk żywiołowych będzie łatwiejsze. Pomogą obserwacje jonosfery

Za sprawą projektu COSTO, którego liderem byli naukowcy z Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, dostarczono dowodów potwierdzających, że przewidywanie klęsk żywiołowych będzie możliwe, jeśli przeprowadzimy obserwacje jonosfery.

Badacze związani z projektem mają świadomość, iż klęski żywiołowe (na przykład trzęsienia ziemi, tsunami i powodzie) zdarzają się współcześnie coraz częściej. Ich konsekwencje są poważne, ponieważ pozbawiają one dachu nad głową, zdrowia i życia ludzi na całym świecie. Właśnie dlatego pojawił się pomysł stworzenia systemu wczesnego ostrzegania opartego na przewidywaniu takich zjawisk.

Czytaj też: Koniec z treściami podważającymi zmiany klimatu. Google wykonało zdecydowane kroki

Jako że jonosfera reaguje na różne zjawiska, takie jak trzęsienia ziemi, tsunami, wybuchy wulkanów i wybuchy nuklearne, to właśnie w niej może kryć się cały sekret. Wspomniane zjawiska wywołują bowiem zmiany w polu elektromagnetycznym jonosfery. W 2011 roku, kiedy doszło do trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii, w jonosferze zaobserwowano charakterystyczne kręgi. Podobne zjawisko dotyczyło 2015 roku i trzęsienia ziemi w Illapell w Chile.

Obserwacje jonosfery będą kluczowe, ponieważ jej stan jest powiązany z klęskami żywiołowymi

W ramach projektu COSTO naukowcy postawili na prowadzenie dokładniejszych obserwacji i zrozumienie interakcji między jonosferą, magnetosferą, niższą atmosferą, powierzchnią Ziemi i poziomem morza. Miało się to odbywać z wykorzystaniem obserwacji pola elektrycznego przez satelity geomagnetyczne misji badawczej Swarm. Badania dostarczyły nowych dowodów na to, że monitorowanie jonosfery i wyłapywanie tzw. „precursory signals” pozwala na przewidzenie zjawisk takich jak trzęsienie ziemi czy tsunami.

Czytaj też: Wpływ tsunami i trzęsień ziemi na jonosferę może być zaskakująco duży

Misja, w której wzięli udział polscy naukowcy, była w szczególności skoncentrowana na wykrywaniu zaburzeń jonosferycznych wywołanych trzęsieniami ziemi i tsunami, obserwowanych w danych rejestrowanych przez satelity Swarm oraz inne satelity badawcze na niskich orbitach (GOCE, GRACE). Jeśli uzyskane wyniki badań zostaną zaaprobowane, to pozwoli to rozpocząć kolejne, które ostatecznie powinny doprowadzić do powstania systemu przewidywania klęsk żywiołowych na całym świecie.