Reklama

Wpływ tsunami i trzęsień ziemi na jonosferę może być zaskakująco duży

Zespół badawczy z University Corporation for Atmospheric Research doszedł do wniosku, że trzęsienia ziemi oraz tsunami mogą mieć podobny wpływ na jonosferę co rozbłyski słoneczne. Zdaniem naukowców, tego typu zjawiska mogą wywoływać zakłócenia w komunikacji radiowej i GPS.

Rezultaty badań zostały opublikowane na łamach Space Weather. Ich autorzy wzięli pod uwagę tsunami i poprzedzającego je trzęsienia ziemi, które nawiedziły Japonię w 2011 roku. Wstrząsy o sile 9 stopni wywołały tsunami, które dotknęło obszar ponad 550 kilometrów kwadratowych. Badacze sądzą, że oba te zjawiska wytworzyły w jonosferze fale, które rozchodziły się w niej przez 46 godzin.

Wtedy też miejscowe służby odnotowały zakłócenia związane z sygnałami satelitarnymi nad Japonią. Podobne trudności dotyczyły niektórych urządzeń opartych na GPS. Naukowcy porównują te skutki do zachowania jonosfery podczas rozbłysków słonecznych. Tego typu wnioski są dość zaskakujące, bowiem poznaliśmy kolejny czynnik wpływający na atmosferę naszej planety. Do tej pory wydawało się, że trzęsienia ziemi i tsunami nie mają na nią większego wpływu.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News