Reklama
aplikuj.pl

Studenci wymyślili język wibracji i sprzęt, mogący pomóc niesłyszącym

Team HART z Eindhoven University of Technology składa się z łącznie 17 studentów, którzy przez ostatnie 12 miesięcy zajmowali się nietypowym urządzeniem do noszenia. Opracowując specjalny rękaw, poniekąd wymyślili język wibracji, który wedle pierwotnego pomysłu ma na celu ułatwić rozmowę w innych językach.

Opracowując translator na bazie wibracji, studenci wymyślili wręcz zupełnie nowy „język wibracji”

System składa się z komputera, który w obecnej wersji jedynie konwertuje tekst pisany na język angielski i przyjmuje postać prototypowego kawałka materiału w formie rękawa, któremu towarzyszy komputer. Jednak zespół pracuje już nad włączeniem do procesu sztucznej inteligencji, aby konfiguracja była w stanie tłumaczyć mowę w dowolnym języku na „język wibracji” a także znaleźć sposób na osadzenie tego kawałka technologii w „zwyczajnej” odzieży.

Czytaj też: Im więcej bakterii jelitowych, tym mądrzejsze trzmiele. Tak samo jest u ludzi?

Na ten moment urządzenie działa tak, że rozpoznaje i konwertuje na unikalne wibracje 39 różnych dźwięków języka angielskiego, które generują wbudowane w rękach silniki. Oznacza to wymóg nauki każdej z wibracji oraz jej znaczenia, ale to ponoć nie jest trudne i Lisa Overdevest, przewodnicząca Team HART, udowodniła to, ucząc się go w miesiąc w ramach 1-godzinnych sesji co drugi dzień.

Czytaj też: Wyginęły roślinożerne gatunki, przybyło pożarów. Zaskakująca historia sprzed tysięcy lat

Potencjał w tej technologii jest ogromny, ale przed studentami jest jeszcze wiele pracy, aby móc mówić o sukcesie. Zastosowań tego typu systemów jest cała masa – od wspomnianych automatycznych tłumaczy do urządzeń umożliwiających porozumiewanie się osobom niesłyszącym.