Reklama
aplikuj.pl

Syntetyczna tkanka stworzona przez naukowców pomoże w naprawie serc, mięśni i strun głosowych

syntetyczna-tkanka-hydrozel-1

Naukowcy z McGill University opracowali wystarczająco wytrzymały biomateriał, aby naprawić serce, mięśnie i struny głosowe, co stanowi ogromny postęp w medycynie regeneracyjnej.

— Ludzie powracający do zdrowia po uszkodzeniu serca często stają w obliczu długiej i trudnej podróży. Proces gojenia się tego narządu jest trudny, ponieważ tkanki muszą wytrzymywać ciągły ruch, gdy serce bije. To samo dotyczy strun głosowych. – mówi Guangyu Bao, doktorant na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu McGill.

Istnieje jednak sposób, żeby pomóc sercu w regeneracji. Przynajmniej w teorii. Chodzi o wstrzykiwanie biomateriałów, które zdolne byłyby utrzymać rozerwaną tkankę do czasu jej pełnej regeneracji. W praktyce jednak nikomu do tej pory nie udało się stworzyć na tyle mocnej mieszanki.

Badacze z Uniwersytetu McGill twierdzą, że udało im się tego dokonać. Opracowali oni biomateriał w postaci hydrożelu, który zapewnia odpowiednio dużo miejsca na wzrost komórek, utrzymując przy tym strukturę rozerwanej tkanki w jednym miejscu. Po po zaaplikowaniu na rozerwane miejsce, biomateriał tworzy stabilną, porowatą strukturę umożliwiającą żywym komórkom wzrost w celu naprawy uszkodzonych narządów.

Naukowcy przetestowali trwałość swojego nowego hydrożelu w maszynie zaprojektowanej do ekstremalnej symulacji biomechaniki ludzkich strun głosowych – opracowany przez nich biomateriał został wprowadzony w wibracje z częstotliwością 120 razy na sekundę przez ponad 6 milionów cykli. Wynik? Jego struktura pozostała nienaruszona, w przeciwieństwie do innych hydrożeli, do których był porównywany.

— Byliśmy niesamowicie podekscytowani, widząc, że nasz materiał poradził sobie doskonale w tym teście. Do tej pory, żaden inny hydrożel nie posiadał jednocześnie dużej porowatości i wytrzymałości – mówi Guangyu Bao.

Czytaj również: Sztuczna skóra na wyciągnięcie ręki

Nowy rodzaj biomateriału otwiera zupełnie nowe możliwości, nie tylko jeśli chodzi o regenerację tkanek. Bao twierdzi, że hydrożel może być również wykorzystywany do dostarczania leków w określone miejsca wewnątrz organizmu lub można tworzyć z niego modele tkanek do przesiewowych badań nowych leków. Zespół zamierza nawet wykorzystać technologię hydrożelu do stworzenia sztucznych płuc, na których będzie można testować metody leczenia ich uszkodzeń.