Reklama
aplikuj.pl

GTA miało być tytułem ekskluzywnym na Xboxa!

gta

Poznaliśmy nową historię z rynku gier wideo. Okazuje się, że Microsoft stał przed niesamowitą okazją na powiązanie marki Xbox z GTA. Dlaczego Grand Theft Auto nie stało się jednak ekskluzywne?

GTA bliżej do PlayStation

Dziś GTA jest tytułem multiplatformowym. Gry Rockstara znajdziemy na przeróżnych konsolach, a ostatnie odświeżone klasyki trafiły nawet na Nintendo Switch. Bez problemu zagramy na telefonach, tabletach – w skrócie, GTA jest wszędzie.

Czytaj też: Pokaz Bully 2 wycofany w ostatniej chwili?

Gdy jednak spojrzymy na całą ofertę Rockstara, to jednak można zauważyć, iż firma faworyzuje Sony. Oczywiście stoją za tym odpowiednie umowy, ale efekt jest taki, że to posiadacze PlayStation otrzymują co jakiś czas miliony dolarów w GTA Online, a pokazy zremasterowanego GTA 5 już dwa razy pojawiły się na wydarzeniu PlayStation. Firmy blisko współpracują, ale historia mogła potoczyć się zupełnie inaczej.

Rockstar chciał do Microsoftu

Jak się teraz dowiedzieliśmy – początkowe plany Rockstara zakładały zrobienie z marki tytuły ekskluzywnego. Deweloperzy podczas tworzenia Grand Theft Auto 3, liczyli na to, że skuszą Microsoft na pozyskanie praw do ekskluzywności. Produkcja, która była pierwszym trójwymiarowym GTA została zaprezentowana w Microsofcie, w czasie, gdy zespół odpowiedzialny za Xboxa wręcz szukał nowych gier third-party do wydania na swojej konsoli.

Czytaj też: Rayman Origins za darmo, a Xbox rozdaje gry

Microsoft odrzucił propozycję Rockstara. Ten z perspektywy czasu fatalny błąd może mieć swoje skutki do dziś. Dlaczego jednak nie zdecydowano się na dofinansowanie i wydanie przyszłego hitu tylko na Xboxie? W Microsofcie uznali, iż Rockstar nie podoła wyzwaniu w postaci przeniesienia gry do 3D, a poprzednie odsłony nie odniosły wystarczającego sukcesu.

Rockstar udał się zatem do Sony i tam udało im się zawrzeć umowę, według której Grand Theft Auto 3 stało się czasowym tytułem ekskluzywnym dla PlayStation 2.

Microsoft jeszcze walczył

Microsoft już lata później starał się na nowo zacząć relacje z Rockstarem, co doprowadziło do tego, że Grand Theft Auto 4 na Xbox 360 otrzymało dwa dodatki fabularne, które były dostępne szybciej na Xboxie. Teraz to gracze PlayStation musieli zaczekać.

Zapowiedź GTA 4 również odbyła się na pokazie Microsoftu i wyglądała… dziwnie.

Dziś jednak Rockstar dalej blisko współpracuje z Sony i na razie nie zanosi się, aby zaszła w tej kwestii jakaś zmiana.