Reklama
aplikuj.pl

Życie na Wenus? Oto scenariusz, w którym mogłoby ono istnieć

Od dawna mówi się, że jeśli już na Wenus miałoby istnieć życie, to prawdopodobnie znajdziemy je w tamtejszych chmurach. Naukowcy wymyślili nawet scenariusz, w którym byłoby to możliwe.

Stoją za nim przedstawiciele MIT oraz uniwersytetów w Cardiff i Cambridge, którzy przekonują, iż w wenusjańskich chmurach mógłby powstać ekosystem utrzymujący mikrobiologiczne formy życia. Kluczem do zrealizowania tego celu byłaby konieczna obecność amoniaku. Szczegóły na ten temat są dostępne w Proceedings of the National Academy of Sciences.

Czytaj też: Tak brzmi Wenus. Posłuchajcie nagrań wykonanych przez sondę BepiColombo

W atmosferze Wenus wykrywa się sygnatury chemiczne, których obecność trudno wyjaśnić. Jedną z tych najbardziej zastanawiających jest obecność amoniaku, wykrytego tam po raz pierwszy w latach 70. ubiegłego wieku. Sęk w tym, że amoniak w atmosferze Wenus nie powinien w ogóle występować, przynajmniej za sprawą tych procesów chemicznych, które tam odnotowano.

Chmury na Wenus zawierają kwas siarkowy, ale amoniak mógłby go neutralizować

Nie to jest jednak najważniejsze. Jeśli amoniak faktycznie się tam znajduje, to mógłby neutralizować krople kwasu siarkowego, co jednocześnie wyjaśniałoby wiele z tamtejszych anomalii. Źródło tego amoniaku miałoby mieć biologiczne pochodzenie. Innymi słowy: autorzy nowych badań zdecydowanie podkręcają atmosferę wokół swoich dokonań.

Czytaj też: UFO nie muszą mieć pozaziemskiego pochodzenia. Naukowcy proponują nowe wyjaśnienie

Przy okazji być może udałoby się wyjaśnić rzekomą detekcję gazu fosforowodorowego, o której było głośno ponad rok temu. Wtedy naukowcy zakładali bowiem, że fosfina może mieć biologiczne pochodzenie, lecz dość szybko tego typu hipotezy zostały odrzucone. Jeśli uda się potwierdzić, że na miejscu występuje amoniak, to śledztwo w tej sprawie z pewnością przyspieszy. Związek ten miałby neutralizować kwas siarkowy, sprawiając, iż wenusjańskie chmury staną się zamieszkiwalne. Co ciekawe, na Ziemi występują formy życia, które produkują amoniak w celu neutralizacji kwasów występujących w ich środowiskach.