Chociaż najwięcej czasu w medialnych reflektorach spędzają te roboty, które są zaprojektowane do dostarczania paczek i pracowania w fabrykach, to ten segment jest znacznie rozległy. Przykładem tego jest robot Amoeba od Amoeba Energy z siedzibą w Tokio, który sztywne ruchome części ciała porzucił na rzecz miękkich pianek, umożliwiających mu pokonanie większości przeszkód.
Czytaj też: Robot HyQReal holował 3-tonowy samolot pasażerski
Po raz pierwszy dostrzeżono go podczas Międzynarodowej Konferencji Robotyki i Automatyzacji, gdzie prototyp Amoeba podbijał podłogę swoimi piankowymi gąsienicami z EPDM. Dzięki zastosowaniu miękkiego materiału ten „odkształca się zgodnie z kształtem przeszkody, maksymalizując powierzchnię kontaktu i czyniąc ją stabilniejszą”.
Do tej pory pianki EPDM wytrzymywały testy i demonstracje przez pięć miesięcy, wykazując tylko niewielkie zużycie. Chociaż jego silnik, akumulator i inne elementy elektroniczne są twarde, to korpus również pokrywa ta sama pianka, która pełni funkcję ochronną w stosunku do ludzi. Zastosowanie? Poniekąd badanie terenu po katastrofie, ale głównie zaistnienie w usługach dostawczych. Stąd też plany masowej produkcji konsumenckiego wariantu AE-01 w następnym roku, który będzie w stanie przewozić ładunek do 6 kilogramów.
Główny inżynier z firmy stwierdził z kolei, że:
Amazon stara się stworzyć robota dostawczego ostatniej mili, ale ten tak naprawdę nie może wspiąć się po schodach, więc wciąż człowiek jest potrzebny, aby odebrać rzeczy przed domami. Wierzymy, że nasz miękki i przyjazny dla człowieka robot, który może wspinać się po schodach, będzie ostatnim elementem, który zakończy całą automatyzację dostawy.
Czytaj też: Robot Digit Forda dostarczy Wam paczkę pod same drzwi
Źródło: New Atlas