Reklama
aplikuj.pl

Łazik Mars 2020 dostał już swoje koła

Łazik Mars 2020 dostał już swoje koła
Łazik Mars 2020 dostał już swoje koła

„Teraz to łazik marsjański” – powiedział David Gruel, kierownik ds. Montażu, testowania i wystrzelenia Mars 2020 w laboratorium NASA, komentując dodanie do łazika Mars 2020 kół i sterburtowych nóg. „Dzięki zawieszeniu nie tylko wygląda jak łazik, ale też zapewnił nam prawie wszystkie elementy do integracji w naszym lusterku wstecznym – jeśli nasz łazik miał taki” – dodał.

Czytaj też: DARPA wystrzeliła kilka balonów, a ludzie zaczęli masowo widzieć UFO

Na poniższym i powyższym zdjęciu wykonanym 13 czerwca 2019 roku inżynierowie z NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii są w trakcie instalowania „zawieszenia mobilności” na łaziku Mars 2020. Tego samego dnia zamontowali też jego zawieszenie, ale i tak to dopiero początek prac. W ciągu następnych kilku tygodni zespół spodziewa się zainstalować ramię robota pojazdu, zamontowany na maszcie instrument SuperCam i system buforowania próbek, który obejmuje 17 oddzielnych silników i jest przeznaczony do pobrania próbek marsjańskiej skały i gleby.

Obydwie nogi łazika (patrz czarna rurka nad kołami) składają się z tytanowych rurek uformowanych tym samym procesem, co wysokiej klasy ramy rowerowe. Koła na tym zdjęciu są modelami inżynierskimi i nie udadzą się na Marsa. Zostaną zamienione na bardziej sprawne warianty w następnym roku. Mowa o aluminiowych sześciu 20,7-calowych kołach z 48 knagami na powierzchni, które zapewnią łazikowi doskonałą przyczepność zarówno w miękkim piasku, jak i na twardych skałach. Każde koło ma swój własny silnik. Dwa przednie i dwa tylne koła mają również indywidualne silniki sterujące, które umożliwiają pojazdowi obrót o 360 stopni.

Podczas jazdy po nierównym terenie system zawieszenia – zwany systemem „rocker-bogie” – utrzymuje względnie stałą masę na każdym z kół i minimalizuje szansę na przechylenie się łazika. Warto przypomnieć, że łazik Mars 2020 wystartuje ze stacji lotniczej Cape Canaveral na Florydzie w lipcu 2020 roku z planem wylądowania w Kraterze Jezero 18 lutego 2021 roku.

Czytaj też: Naukowcy stopili satelitę w plazmie w imię nauki!

Źródło: Phys.org