Naukowcy z japońskiego uniwersytetu w Hiroszimie opracowali robotyczną protezę dłoni, którą można kontrolować wyłącznie za pomocą myśli użytkownika. Niedrogie wydruki 3D są w stanie wykonywać różnorodne gesty dłoni, a nawet stawić czoła grze w papier-kamień-nożyce. Inżynierowie, którzy ją opracowali, mają nadzieję, że z czasem skorzystają z niej ludzie, którzy stracili kończyny w wyniku choroby lub wypadku.
Czytaj też: Ta opaska na rękę informuje użytkownika o stanie emocjonalnym
Profesor w Departamencie Cybernetyki Systemowej w Hiroszimie powiedział Digital Trends, że:
Ręce protetyczne są przepisywane pacjentom, którzy doznali amputacji kończyny górnej z powodu wypadku lub choroby. W szczególności, protezy mioelektryczne są rodzajem protez zasilanych zewnętrznie i wykorzystują sygnały elektromiogramu, które są generowane przez skurcze mięśni, odzwierciedlające wewnętrzny stan człowieka i zamiary ruchu. Aby zrealizować mioelektryczną rękę protetyczną porównywalną do ludzkich rąk, konieczne jest uzyskanie zarówno wysokiej dokładności oszacowania zamiarów ruchu użytkownika na podstawie zmierzonych sygnałów EMG, jak i naturalnej płynnej operacyjności na podstawie oszacowanego ruchu.
Chciał przez to powiedzieć, że opracowanie tak funkcjonalnej protezy nie jest łatwe, ale im się udało. Dłoń opracowana przez naukowców odpowiada na życzenia użytkownika, a dekodowaniem sygnałów zajmuje się wyszkolona sztuczna inteligencja. Ta bazuje na ładunkach, które odczytuje za pomocą elektrod w urządzeniu. Proces ten jest podobny do pomiaru tętna za pomocą elektrokardiogramu. Sygnały są następnie wysyłane do komputera, który wykorzystuje technologię uczenia maszynowego, aby w ciągu pięciu milisekund ustalić, jaki ruch powinien wykonać. Następnie wysyła niezbędne sygnały elektryczne do mechanizmów w dłoni.
Całość wygląda obiecująco i daje naukowcom spore pole do popisu, ale taka dłoń sama w sobie jest słaba. Nie pociągnie np. drzwi, ale to jedynie kwestia czasu i odpowiednich rozwiązań, których naukowcy poszukują u innych firm.
Czytaj też: Ta proteza stopy świetnie imituje tą prawdziwą
Źródło: Digital Trends