WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ta opaska na rękę informuje użytkownika o stanie emocjonalnym

Jednym z wyzwań w radzeniu sobie z depresją, lękiem lub zaburzeniem dwubiegunowym, czyli wszelkimi skrajnymi problemami z psychiką jest fakt, że emocje mogą przejmować nad kimś kontrolę, kiedy ten nie zdaje sobie o tym sprawy. Przed czymś takim ma uchronić wszystkich nowa opaska na rękę, która informuje użytkownika o stanie emocjonalnym. 

Czytaj też: Kawa pomoże w walce z otyłością

Naukowcy z brytyjskiego uniwersytetu Lancaster opracowali kilka wersji urządzenia, z których wszystkie wykorzystują czujniki w kontakcie ze skórą, aby wykryć wahania przewodności elektrycznej skóry użytkownika. Jej reakcja galwaniczna zmienia się w zależności od poziomu pobudzenia emocjonalnego osoby, co zostało już dawno potwierdzone. Chociaż konfiguracja nie jest w stanie zidentyfikować indywidualnych emocji, naukowcy stwierdzają, że niskie pobudzenie jest zwykle związane z uczuciami takimi jak smutek, podczas gdy wysokie pobudzenie jest wskaźnikiem lęku.

„Chcieliśmy stworzyć niedrogie, proste prototypy, aby pomóc w zrozumieniu i zaangażowaniu w zmiany pobudzenia w czasie rzeczywistym” – mówi doktorant Muhammad Umair, współautor artykułu na temat badań. „Chodzi o to, aby opracować technologie samopomocy, z których ludzie mogą korzystać w codziennym życiu i rozpoznawać to, przez co przechodzą”.

Niektóre prototypy ściskają nadgarstek użytkownika, aby ostrzec je o zmianach emocji, podczas gdy inne wibrują lub nagrzewają się. W przypadku tego ostatniego, ciepło powoduje również zmianę koloru materiałów termochromowych na zewnętrznej stronie opaski. W teście technologii wolontariusze nosili urządzenia od ośmiu do 16 godzin podczas grania w gry, pracy, prowadzenia rozmów, oglądania filmów, śmiechu, relaksu i strachu. Stwierdzono, że po zaledwie dwóch dniach użytkowania uczestnicy stali się bardziej biegli w rozpoznawaniu reakcji emocjonalnych, o których wcześniej nie wiedzieli.

Czytaj też: Rozproszone przedszkolaki mogą zarabiać mniej jako dorośli

Źródło: New Atlas