Sieć mesh Wi-Fi można stworzyć na dwa sposoby – albo kupić gotowe rozwiązanie, albo wykorzystać router oraz wzmacniacz sygnału. Dzięki D-Link EXO AC1900 Smart Mesh DIR-1960 i D-Link DAP-1620 można w ten drugi sposób łatwo stworzyć sieć Wi-Fi obejmującą duży teren .
D-Link EXO AC1900 Smart Mesh DIR-1960
Router otrzymujemy w zestawie z kablem ethernet, ładowarką oraz instrukcjami. Jest także ulotka z opisem szybkiego startu, więc mamy wszystko, co potrzeba. Gwarancja wynosi 2 lata.
Urządzenie ma wymiary 222,92 x 176,58 x 65,00 mm i waży 593 g. Jest ono całe czarne więc powinno poprawnie wyglądać w większości pomieszczeń – nie ma tutaj nic zaskakującego. Z przodu znajduje się pięć diod: power, internet, USB 3.0, 5 GHz WLAN, 2,4 GHz WLAN. Jest tam także ukryte złącze USB 3.0.
Z tyłu znajdują się cztery złącza Gigabit Ethernet LAN i jedno Gigabit Ethernet WAN. Jest tam także przycisk power, reset, wejście na zasilacz oraz przycisk WPS. D-Link EXO AC1900 Smart Mesh DIR-1960 stoi na czterech gumowych nóżkach – nie ślizga się po żadnych powierzchniach. Ma on tam także dwa miejsca do powieszenia routera na ścianie. Po bokach i z tyłu wychodzą łącznie cztery anteny dookólne.
Standardy łączności i dodatki
Urządzenie ma 256 MB pamięci RAM i 128 MB pamięci ROM. SoC to MediaTek MT7621A. D-Link EXO AC1900 Smart Mesh DIR-1960 działa w paśmie 2,4 GHz (do 600 Mb/s) i 5 GHz (do 1300 Mb/s). Obsługuje on standardy IEEE 802.11b/g/n dla 2,4 GHz i IEEE 802.11a/n/ac dla 5 GHz.
Router obsługuje także MU-MIMO, SmartBeam czy Wi-Fi Mesh, które stanie się podstawą tego testu. Oferuje on także zabezpieczenia WPA/WPA 2 czy łączność WPS, która jest dla mnie podstawą każdego urządzenia sieciowego. D-Link EXO AC1900 Smart Mesh DIR-1960 obsługuje także QoS, ma wbudowany firewall czy współpracuje z Amazon Alexa/ Asystent Google. Producent mówi też o technologii Wireless AC Wave 2. Jest to więc w pełni nowoczesne urządzenie.
Ważną kwestią urządzenia jest 5-letnia subskrypcja McAfee Secure Home. Zapewnia ona ochronę całej sieci, dzięki czemu nie musicie się bać choćby o to, co odwiedzają Wasze dzieci. W zestawie jest także dwuletnia subskrypcja na McAfee LiveSafe – można go zainstalować na nieograniczonej liczbie różnych urządzeń. Widać, że D-Link w pełni zadbał o Wasze bezpieczeństwo.
Oprogramowanie
Urządzenie można obsługiwać na dwa sposoby – albo klasycznie poprzez komputer, albo poprzez mobilną aplikację. Teraz pokaże Wam jak wygląda oprogramowanie na PC, a w dalszych krokach pokaże jak łatwo za pomocą aplikacji można stworzyć sieć mesh.
W celu zalogowania się należy połączyć się z siecią i wejść na stronę dlinkrouter.local. Zresztą, wszystko macie napisane na spodzie routera. Od razu po wejściu na stronie będziecie musieli przeprowadzić pierwszą konfigurację. Jest ona naprawdę prosta i D-Link prowadzi po niej jak po sznurku. Ustalacie nazwę sieci, hasło do niej, hasło do urządzenia i ustawiacie aktualizacje. To koniec – po tym macie dostęp do internetu.
W zakładce Settings macie wiele podstawowych opcji. Wizard to narzędzie, które opisałem poprzednio – ułatwia ono konfigurację sieci. W Internet ustawicie choćby czy ma być statyczne, czy dynamiczne IP. Także włączycie ustawienia dotyczące IPv4 i IPv6. Wireless chyba nikomu nie muszę opisywać. Co ciekawe w tej zakładce macie możliwość włączenia sieci dla gości, która przyda się w miejscach takich jak firmy czy hotele. Network to dalsze ustawienia sieci, w tym linku do logowania. USB Sharing pozwala na dzielenie się podłączonym do routera sprzętem, a D-Link Cloud pozwala na zarządzanie chmurą, jeśli ją zarejestrujecie.
W zakładce Features ustawicie takie funkcje jak QoS, Firewall, przekazywanie portów, dynamiczne DNS czy VPN-a.
W ostatniej zakładce macie dostęp do bardziej ogólnych rzeczy. Czyli zmienicie hasło do urządzenia, możecie zarządzać użytkownikami, sprawdzić aktualizacje, czy podglądnąć statystyki.
Ogólnie rzecz biorąc oprogramowanie jest bardzo przejrzyste. Wszystkie opcje są proste do znalezienia oraz do ustawienia. D-Link niczego nie ukrywa i nawet początkujący użytkownik powinien szybko odnaleźć się w obsłudze routera.
D-Link DAP-1620
Drugie z urządzeń otrzymujemy wraz z instrukcjami opisującymi jego szybkie uruchomienie. Gwarancja ponownie wynosi 2 lata.
D-Link DAP-1620 ma wymiary 105 x 63,5 x 50 mm i waży 165 g. Dla odmiany jest ono w większości białe i dosyć łatwo zbiera kurz – jeśli ma dobrze wyglądać, to musicie o nie zadbać. Jedynie środek i anteny są szare. Wzmacniacz ma dwie chowane anteny Wi-Fi, gniazdo Gigabit Ethernet LAN czy diody status/WPS oraz trzysegmentowy wskaźnik siły Wi-Fi. Nie zabrakło też przycisku reset czy WPS. D-Link DAP-1620 wkłada się bezpośrednio do gniazdka.
Urządzenie ma procesor MediaTek MT7621A. Obsługuje ono dwie sieci 2,4 GHz (do 400 Mb/s) i 5 GHz (do 867 Mb/s). Obsługiwane standardy to kolejno IEEE 802.11b/g/n i IEEE 802.11a/n/ac. Sprzęt może pracować jako repeater, AP czy w sieci Mesh (tak też będzie testowany).
Do wcześniej opisanego routera można podłączyć dowolną liczbę takich wzmacniaczy. Dzięki temu będziecie mogli utworzyć bardzo rozległą sieć mesh, która obejmie praktycznie każdy dom czy nawet hotel/ firmę.
Tworzymy sieć mesh
Pierwsze tworzenie sieci jest banalne. Ściągacie appkę, skanujecie dołączony kod QR i postępujecie zgodnie z wyświetlonymi informacjami. Jest to proste i raczej bezproblemowe. Jednakże mam do wszystkiego kilka uwag. Po pierwsze tłumaczenie – jest fatalne. Część rzeczy wyświetla się w ogóle w innym języku (nie mam pojęcia jakim), a część (jak np. uruchom ponownie, podczas gdy chodzi o ponowne uruchamianie) jest źle przetłumaczona. Tutaj jest jeszcze wiele do poprawy. Po drugie podłączajcie wzmacniacz blisko routera – oprogramowanie każe Wam w trakcie połączyć się przewodowo z nim. Po trzecie router musi mieć połączenie z siecią inaczej wyskoczy Wam błąd i nie uda Wam się podłączyć wzmacniacza.
Możecie też skorzystać z laptopa do stworzenia sieci mesh, ale jest już z tym trochę więcej zabawy. D-Link powinien trochę poprawić tłumaczenie i wszystko byłoby bezproblemowe. Obecnie czasami trzeba się domyślać kolejnego kroku.
Testy
Testy sygnału wykonałem w dwupoziomowym mieszkaniu. Jego plan macie poniżej – zielonym kółkiem zaznaczyłem położenie routera a czerwonym wzmacniacza. W mieszkaniu zawsze był problem z Wi-Fi – do dalej oddalonych pokojów bez sieci mesh ono nie docierało. Testy wykonałem przy wykorzystaniu smartfona Oppo Reno.
Wyniki są dobre jak na testowany sprzęt oraz miejsce. Sieć Wi-Fi dociera praktycznie wszędzie, choć w punkcie 5 połączenie 5 GHz jest już bardzo słabe – dwa kroki dalej i jest zerwane. We wszystkich pokojach można złapać Wi-Fi i spokojnie pozwoli ono na korzystanie z Internetu. W szczególności miejsce pomiarowe nr 9 i 10 wypadają bardzo dobrze. Przy tylko jednym routerze są tam problemy z siecią i konieczna jest sieć mesh aby tam sięgnąć. Można też zawsze dokupić większą liczbę wzmacniaczy i jeszcze lepiej pokryć dane pomieszczenia – nic tego nie ogranicza.
Podsumowanie
D-Link EXO AC1900 Smart Mesh DIR-1960 kosztuje około 500 zł, a wzmacniacz D-Link DAP-1620 około 160 zł. Oba urządzenia są w pełni godne polecenia. Router oferuje bardzo łatwą konfigurację oraz łatwą możliwość ustawienia wielu opcji. Obsługuje on wiele różnych technologii – w szczególności plus leci za oprogramowanie McAfee zapewniające bezpieczeństwo.
Wzmacniacz łatwo można podłączyć pod router i stworzyć sieć mesh obejmującą tak naprawdę dowolną liczbę pomieszczeń – wszystko zależy od liczby zakupionych urządzeń. Jego cena nie jest zbyt wysoka, a jakość bardzo dobra. Tutaj pojawiają się już pewne problemy z konfiguracją, ale głównie jest to kwestia tłumaczenia. Gdy D-Link to poprawi to tworzenie sieci mesh będzie bardzo łatwe.
Stworzona sieć mesh bardzo dobrze pokrywa mieszkanie i pozwala na korzystanie praktycznie w każdym pokoju z Wi-Fi, co nie jest możliwe przy pojedynczym routerze. Można też dokupić dowolną liczbę wzmacniaczy i zasięgiem pokryć znacznie większe domy czy całe firmy. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie godne polecenia i produkty D-Linka są jedymi z fajniejszych i prostszych w obsłudze w swojej cenie.
Zdjęcia wykonano za pomocą smartfona Oppo Reno.