Oppo dosyć szybko zaprezentowało następcę modelu Reno. Wersja Oppo Reno 2 ma wiele ulepszeń, dzięki czemu ma na nowo podbić serca klientów. Jako użytkownik pierwszego modelu sprawdzę, czy warto rozważyć zmianę smartfon na nowszą wersję.
Opakowanie i akcesoria Oppo Reno 2
Oppo Reno 2 zapakowany jest w dosyć długi karton. W środku jest sporo dodatków. Nie zabrakło etui, które nie jest przezroczyste a wykonane jest ze specjalnego materiału. W środku znajdują się też przewodowe słuchawki, ładowarka 20 W, kabel USB-> USB-C czy instrukcję. Dodatki są więc bardzo dobre i w zasadzie wyczerpują temat. Telefon ma fabrycznie nałożoną folię ochronną, mój testowy egzemplarz był jej już jednak pozbawiony.
Wygląd Oppo Reno 2
Oppo Reno 2 otrzymałem w wersji czarnej – jest ona przepiękna. Kompletnie nie ma sensu używać dołączonego etui, bowiem zasłoni ono to, co najlepsze w smartfonie. Z tyłu pod aparatami jest charakterystyczny pasek, wokół którego jest niebieski odcień. Jeśli spojrzycie pod światło, boki zaczną mienić się niebieskim kolorem. Wygląda to przecudnie i z powodzeniem mogę powiedzieć, że jest to jeden z najładniejszych smartfonów na rynku.
Nad paskiem znajdują się cztery pionowo ustawione aparaty. Są one schowane pod szkłem i nie wystają ponad obudowę. Rozwiązanie jest bardzo przyjemne i nie powinno nikogo irytować. Obok znajdziecie lampę błyskową. Niestety tylna obudowa dosyć mocno się palcuje, na co musicie uważać. Wspomnę też, że w sprzedaży jest wersja niebieska.
Na ekranie nie ma żadnych otworów. Zajmuje on prawie całą przednią obudowę, więc nie zauważycie żadnych irytujących ramek. Przedni aparat jest wysuwany. Znajduje się on w modelu stworzonym na kształt płetwy rekina. Jest on identyczny jak w Oppo Reno, więc będzie ten sam problem – moduł strasznie się brudzi i kurzy. Trzeba więc regularnie go czyścić, co może czasami irytować. Ale jest to warte pełnoekranowej konstrukcji.
Na górze znajduje się głośnik, do którego początkowo musicie się przyzwyczaić. Z lewej strony znajdziecie dwa przyciski do sterowania głośnością. Po prawej stronie jest tacka na karty SIM lub kartę pamięci microSD/SDHC/SDXC o pojemności do 256 GB. Pod nią jest przycisk włączający. Na samym dole znajdziecie głośnik, złącze USB-C, audio 3,5 mm oraz mikrofon.
Oppo Reno 2 możecie odblokować za pomocą odcisku palca lub za pomocą twarzy. Obie metody możecie łatwo dodać i ustawić w opcjach. Smartfon ma czytnik linii papialrnych wbudowany w ekran. Muszę przyznać, że działa on znacznie szybciej niż ten obecny w poprzedniej wersji. Miejsce do skanowania palca jest widoczne i bardzo szybko po jego przyłożeniu Oppo Reno 2 odblokowuje się. Także nie ma problemów z jego różnym ułożeniem. W przypadku poprzedniego modelu działało to tak sobie – często były problemy i musiałem dłużej przytrzymać palec. Także nie mam uwag do rozpoznawania twarzy. Jest to ciekawa i również szybka alternatywa dla odcisków palców.
Ze względu na wysuwany moduł z przednim aparatem Oppo Reno 2 nie ma certyfikatu IP i nie oferuje ochrony przed wodą. Jest to zrozumiałe, ale czasami może to przeszkadzać.
Ekran Oppo Reno 2
Oppo Reno 2 ma 6,5 calowy ekran AMOLED o rozdzielczości 1080 x 2400 px i proporcjach 20:9. Chroni je szkło Gorilla Glass 6, czyli wyświetlacz powinien być odporny na zarysowania. Muszę przyznać, że ekran AMOLED sprawdza się bardzo dobrze w wielu różnych zastosowaniach. Filmy z Netflixa wyglądają świetnie, kolory są bardzo dobrze odwzorowane, a kąty widzenia dosyć spore. Dzięki minimalnym ramkom filmy i zdjęcia naprawdę świetnie się prezentują.
Oppo Reno 2 ma zagęszczenie pikseli równe 401 ppi. Taka wartość powinna większości z Was wystarczyć. Maksymalna jasność nie jest wybitnie wysoka – konkurencja osiąga lepsze rezultaty. Za to automatyczne dostosowywanie działa bardzo dobrze. Smartfon oferuje funkcję always on display, ale obejmuje on godzinę czy podstawowe powiadomienia. W opcjach możecie też włączyć tryb nocny oraz redukcję migotania przy niskiej jasności. Także nie powinniście mieć problemów ze zmianą trybu kolorów z P3 (domyślna) na sRGB, czy ze zmianą temperatury kolorów.
Zasięg, rozmowy i łączność Oppo Reno 2
Najgorsze w modelu Oppo Reno było dla mnie przyzwyczajenie się do górnego głośnika. Natomiast po czasie nie miałem z tym problemów. Tutaj jest podobnie – jeśli nie jesteście zaznajomieni z dziwnie umieszczonym głośnikiem, to możecie mieć mały dyskomfort na samym początku. Potem się przyzwyczaicie i nie będzie tematu. Łączność jest bardzo dobra i nie miałem problemów z zasięgiem sieci czy samego LTE we Wrocławiu.
Łączność WiFi jest również znakomita. Jak sami widzicie, przy routerze Orange i internecie 300 Mbps smartfon jest w stanie wyciągnąć maksimum łączna na 5 GHz. Na 2,4 GHz niższy wynik jest winą routera. Potwierdziłem to testując łącze na laptopie – wyniki były podobne.
Oppo Reno 2 „widzi” 30 satelitów i jest w stanie połączyć się z 24. Jest to bardzo dobry wynik, który zapewni Wam dobre nawigowanie podczas nawet dalekich podróży. Sprawdziłem też działanie NFC przy płatnościach zbliżeniowych – nie miałem żadnych problemów z płaceniem w różnych sklepach.
Bateria Oppo Reno 2
Zastosowana bateria ma pojemność 4000 mAh i obsługuje szybkie ładowanie VOOC 3.0. Smartfon niestety nie oferuje ładowania bezprzewodowego, co jest dla mnie dużą wadą. Za to szybkość ładowania jest naprawdę świetna. Ładując od 10% uzyskałem 50% w czasie 30 minut, a naładowanie do 100% zajęło łącznie 1h 30 minut. Jak sami widzicie, tempo ładowania spada wraz z naładowaniem baterii, ale ciągle jest ono bardzo dobre – w szczególności, jeśli chcecie szybko podładować smartfona.
Czas pracy na baterii również nie zawodzi. Przy włączonym WiFi spokojnie Oppo Reno 2 wytrzyma cały dzień. Możecie więc go w nocy ładować a w dzień używać, bez obaw o rozładowanie. Wynik 12 godzin w PCMark również wskazuje na bardzo dobrą żywotność baterii.
Interfejs i dodatki Oppo Reno 2
Smartfon otrzymujemy z Androidem 9 Pie i nakładką ColorOS 6.1. Oczywiście niedługo będzie aktualizacja do Androida 10 – informacje na ten temat powinny niedługo pojawić się w sieci.
Na spodzie ekranu macie widoczną belkę – jej ustawienie można wybrać w opcjach. Funkcje są standardowe – wstecz, ekran główny i otwarte aplikacje. Przy tej ostatniej funkcji bez problemów włączycie podzielony ekran czy zamkniecie niechciane appki. Generalnie nawigacja po interfejsie jest bardzo przyjemna i prosta.
Oppo Reno 2 oferuje inteligentnego asystenta, którego możecie włączyć przesuwają ekran w lewo. Szczerze mówiąc w przypadku Oppo Reno kompletnie z niego nie korzystałem więc jest to jako ciekawostka. Preinstalowanych aplikacji nie ma aż tak wiele. Tak naprawdę od razu do usunięcia idzie AquaMail, a reszta może się nawet przydać. Uważam, że większość z nich i tak byście zainstalowali z czasem. Po przeprowadzeniu pierwszej konfiguracji wolnych jest 220 GB, więc sporo miejsca jest już fabrycznie zajęte.
Wydajność i jakość dźwięku Oppo Reno 2
Jednym z największych zarzutów do Oppo Reno 2 dotyczy zastosowanego procesora. Jest to Snapdragon 730G, czyli wysoka średnia półka. Oferuje on 8 rdzeni Kryo 470 (dwa 2,2 GHz i sześć 1,8 GHz), układ graficzny Adreno 618, procesor obrazu Spectra 350 i Hexagon 688 DSP. Współpracuje on z 8 GB pamięci RAM. Niestety, konkurencja w podobnej cenie oferuje mocniejszy procesor stąd trochę niższe wyniki Oppo Reno 2 w testach.
Procesor spokojnie sprawdzi się w codziennych zastosowaniach. Nie ma tutaj mowy o spowolnieniu, problemach z płynnością czy innych tego typu rzeczach. Także nie powinniście mieć kłopotów z grami, filmami czy innymi multimediami. Jednym słowem jest dobrze – może mógłby być mocniejszy procesor, ale ten z pewnością Wam wystarczy.
W testach temperatury (podczas testu 3DMark) wykorzystałem moduł termowizyjny smartfonu CAT S61. Jak sami widzicie, smartfon zbytnio się nie nagrzewa. Nie powinno być więc problemów z jego trzymaniem podczas bardziej intensywnych rozgrywek.
Jakość dźwięku Oppo Reno 2
Jakość dźwięku oceniam bardzo dobrze. Na słuchawkach jest on czysty oraz nie kaleczy uszu. Wysokie tony są bardzo dobre, słychać też dobre rozróżnienie pomiędzy instrumentami a wokalem. Trochę gorzej jest z niskimi, ale tutaj też nie ma tragedii. Z dobrej jakości słuchawkami Oppo Reno 2 sprawdzi się bardzo dobrze. Co ciekawe, equalizer nie działa przy słuchawkach Bluetooth – miejsce to na uwadze.
Wbudowany głośnik za to nie zachwyca. Do rozmów się nada, ale do odtwarzania muzyki już nie. Na maksymalnej głośności jest naprawdę źle, w szczególności z wysokimi dźwiękami. Maksymalna głośność też nie zachwyca. Brak głośników stereo też nie jest dobrym pomysłem. Jest za to wyjście audio 3,5 mm, którego coraz częściej brakuje w wielu smartfonach.
Zdjęcia i filmy Oppo Reno 2
Oppo Reno 2 ma cztery tylne aparaty. Są to główny 48 MP f/1.7, z teleobiektywem 13 MP f/2.4, z obiektywem szerokokątnym 8 MP f/2.2 i czujnik głębokości 2 MP. Obok nich jest lampa błyskowa – inaczej niż w pierwszym modelu, gdzie była ona na wysuwanym module. Z przodu jest jeden 16 MP f/2.0 umieszczony na wysuwanym module.
Aplikacja aparatu jest bardzo prosta w obsłudze. Domyślnie macie trzy tryby: wideo, zdjęcie i portret. W dodatkowych opcjach możecie wybrać panoramę, zwolnione tempo, tryb ekspert, ultra night czy wiele innych. Także możecie łatwo ustawić, jak bardzo SI ma wpływać na zdjęcie. Aparat umożliwia 2x zoom, 5x zoom hybrydowy i 20x zoom cyfrowy oraz oczywiście zdjęcie szerokokątne (0,6x). Przy wybraniu zdjęć 48 MP nie ma możliwości zmiany powiększenia. Smartfon oferuje też automatyczne rozpoznawanie sceny – działa to zazwyczaj dobrze. Najczęściej źle rozpoznawało sprzęt komputerowy oferując naprawdę dziwne sceny. Oppo Reno pozwala na nagrywanie maksymalnie filmów 1080p/60 fps lub 4K/30 fps. Smartfon oferuje też tryb ultra stabilizacji, który powinien sprawiać, że obraz jest bardzo płynny.
Oppo Reno 2 robi znakomite zdjęcia. Są one ostre i bardzo dobrze oddają rzeczywistość. Tak jak wspomniałem, zoom wynosi do 20x. Przy 2x jest całkiem nieźle – nie ma większych problemów ze zdjęciem. Przy 5x widoczne są już szumy, a przy 20x zdjęcie jest fatalnej jakości. Tryb szerokokątny działa dobrze, choć mógłby być on troszkę większy. Przy zdjęciach 48 MP widać większą szczegółowość. Tryb Ultra Night zapewnia znakomite rozjaśnienie obrazu w nocy. Trzeba jednak trzymać przez dłuższy czas nieruchomo aparat. Nawet małe drgania powodują rozmazanie się obrazu. W filmach warto zwrócić uwagę na stabilizację, która rzeczywiście jest bardzo dobra. Aparaty w Reno 2 zdecydowanie spełniły moje oczekiwania.
Podsumowanie testu Oppo Reno 2
Oppo Reno 2 kosztuje około 2299 zł. W tej cenie jest to obowiązkowa propozycja do rozważenia podczas zakupów. Smartfon świetnie wypadł w testach i zdecydowanie zdobył moje uznanie. Ale po kolei.
Telefon z pewnością genialnie wygląda. Świetny design tylnej obudowy w połączeniu z ekranem zajmującym całą przednią obudowę bez notcha jest genialny. Wysuwany moduł z aparatem ma jednak jedną wadę – starsznie zbiera kurz i wszelki brud. Trzeba więc go regularnie czyścić.
Oppo Reno 2 oferuje czytnik linii papilarnych pod ekranem oraz odblokowywanie twarzą. Obie opcje działają bez problemów. Wśród złączy nie zabrakło audio 3,5 mm, co wiele osób powinno docenić. Kolejny plus smartfona to ekran – świetnie oddaje on kolory i sprawdza się podczas oglądania filmów.
Testowany telefon oferuje dobre możliwości łączności. WiFI wyciągnie maksimum z Waszego złącz,a NFC pozwoli na płacenie smartfonem a GPS działa bez zarzutów. Plusem jest też bateria, która spokojnie wytrzyma cały dzień normalnej pracy.
Zarzutem w stosunku do Oppo Reno 2 jest procesor – w tej cenie konkurencja ma już mocniejsze konstrukcje. Jednakże Snapdragon 730G pozwala na płynne działanie smartfona, bez zacięć i innych problemów. Warto też wspomnieć, że interfejs jest bardzo przejrzysty a telefon niedługo powinien otrzymać aktualizację do Androida 10.
Ważną rzeczą jest też konfiguracja aparatów i jakość zdjęć. Tutaj Oppo Reno 2 wypada świetnie. Zdjęcia są bardzo dobrej jakości a dodatkowe aparty oferują choćby możliwość wykonywania szerokokątnych fotek. Dużym plusem jest też tryb Ultra Night, który zapewnia dobrą jakość zdjęć w nocy. Przy filmach warto zwrócić uwagę na stabilizację, która również działa znakomicie.
Jeśli miałbym wymienić jeszcze jakiś minus smartfona to wbudowany głośnik – jest on naprawdę słaby. Jednakże słuchawki grają już bardzo dobrze.
Oppo Reno 2 w obecnej cenie całkowicie mnie kupił. Jest to świetna konstrukcja, która dodatkowo pięknie się prezentuje. Warto więc rozważyć jej zakup – będziecie w pełni zadowoleni z tego, co oferuje testowany smartfon.