Reklama
aplikuj.pl

Czy zdolności matematyczne są kluczowe w programowaniu?

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego wynika, że zdolność do przyswajania języków obcych może być ważnym czynnikiem w kontekście nauki programowania. Wiele osób sądzi jednak, że to matematyczny „umysł” jest najważniejszy.

Skąd się bierze taka zależność? Zdaniem autorów badania nauka programowania ma wiele wspólnych cech z przyswajaniem angielskiego, niemieckiego czy jakiegokolwiek innego języka. Eksperyment obejmował niemal 40 osób, których zdaniem miało być nauczenie się Pythona. Uczestnicy lepiej radzący sobie z tym zadaniem byli również skuteczniejsi w poznawaniu języków mówionych.

Naukowcy wybrali akurat Pythona, ponieważ przypomina on angielskie struktury i używa wielu prawdziwych słów, a nie symboli przeznaczonych dla funkcji. Do udziału w badaniach zaproszono grupę Brytyjczyków w wieku od 18 do 35 lat – nie mieli oni wcześniej styczności z nauką programowania. Wykonano im skany EEG i na tej podstawie stwierdzono, że można dzięki nim nawet w 60% stwierdzić, w jakim tempie dana osoba może się nauczyć nowego języka.

Umiejętności uczestników były regularnie weryfikowane, podobnie jak tempo ich nauki. W efekcie naukowcy odkryli, że to właśnie zdolność do nauki języków była w największym stopniu związana z tempem oswajania się z programowaniem.