Reklama
aplikuj.pl

Marcowy Speedtest pokazuje spodziewane spadki prędkości Internetu

Speedtest grudzień 2019

W marcu serwis Speedtest.pl zarejestrował rekordową liczbę pomiarów. Ograniczenia związane z epidemią spowodowały spodziewany spadek prędkości Internetu. Zarówno u dostawców sieci stacjonarnej, jak i mobilnej.

Ciekawe zależności w liczbie pomiarów

Użytkownicy wykonali w marcu 4,3 mln pomiarów prędkości Internetu, w tym 3,6 mln na stronie internetowej, a 715 tys. w aplikacji mobilnej. Co ciekawe, liczba pomiarów rosła wraz z wprowadzaniem kolejnych ograniczeń dotyczących przemieszczania się, a spadała wraz ze wzrostem… temperatury za oknem.

Pomimo spadku prędkości Internet, ogólnie rzecz biorąc, Internet działa. Nieco wolniej, ale jak na razie w Polsce nie ma problemów z dostępem do sieci.

Zobacz też: Speedtest.pl podsumował 2019 roku. INEA i T-Mobile z najszybszym Internetem w Polsce

Operatorzy komórkowi w marcu

W marcu spadki prędkości zanotowali wszyscy operatorzy mobilni. W przypadku pobierania danych od 6 do 10%. Liderem pozostał T-Mobile. Kolejność nie zmieniła się w stosunku do danych z lutego.

I dodatkowo prędkość samego Internetu LTE:

W przypadku wyników bez uwzględnienia roamingu krajowego kolejność nie zmienia się. Delikatnie rośnie za to prędkość w sieci Play.

Spadki prędkości też mają ścisły związek z wydarzeniami w kraju. Oraz weekendami.

Inną ciekawą zależnością jest fakt, że w marcu liczba testów z wynikami do 2,5 Mb/s wzrosła o 5 p.p., a z wynikami powyżej 20 Mb/s spadła o 7 p.p.

Mniejsze spadki w sieci stacjonarnej. Duży skok Netii, z wiadomych powodów

Wśród operatorów sieci stacjonarnej spadki prędkości Internetu są niewielkie i w zasadzie niezauważalne. Co innego wzrost i potężny skok Netii. Przypomnijmy, że operator zdecydował się za darmo podnieść prędkość Internetu wszędzie tam, gdzie było to technicznie możliwe. Efekty są imponujące:

A tak wygląda pełne zestawienie:

W przypadku sieci stacjonarnej wpływ wydarzeń nie jest już tak mocno widoczny, choć spadki w weekendy są wyraźne.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News