Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda sądzą, że rzeki pokrywające dawniej Czerwoną Planetę znajdowały się na niej wystarczająco długo, by uwiecznić dowody na występowanie tam życia.
Jednym z miejsc, które szczególnie intrygują badaczy poszukujących życia pozaziemskiego, jest krater Jezero. To właśnie tam wyląduje łazik Perseverance, który będzie przemierzał Marsa w poszukiwaniu konkretnych dowodów. Zdjęcia satelitarne ukazujące ten obszar sugerują, że jeśli kiedykolwiek w obrębie wspomnianego krateru istniało życie, to najprawdopodobniej znajdą się tam dowody o tym świadczące.
Krater Jezero został wybrany za cel misji m.in. dlatego, że znajduje się tam delta rzeki. Te, przynajmniej na Ziemi, dobrze sprawdzają się w roli obszarów chroniących organiczne molekuły związane z istneniem życia. Badania opublikowane na łamach AGU Advances sugerują, że tworzenie opisywanej delty mogło zająć nawet 400 tysięcy lat.
Czytaj też: Saturn V a przyszłe rakiety nośne. Która zabierze nas na Marsa?
Sam krater powstał ponad 3,5 mld lat temu – było to na długo przed pojawieniem się organizmów wielokomórkowych na Ziemi. Ewolucja naszej planety i Marsa przebiegła jednak w odmienny sposób, a obecnie panujące tam warunki nie są zbyt sprzyjające dla znanych nam form życia. Nie oznacza to jednak, że nie występowały one tam w przeszłości – a Perseverance mógłby znaleźć na to dowody. Jego start ma nastąpić już w lipcu.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News