Reklama
aplikuj.pl

Oto najstarsze dowody na występowanie ludzkich przodków. Z kiedy pochodzą?

Homo antecessor to najwcześniejszy znany gatunek hominina zamieszkującego Europę. Jest on spokrewniony z innymi gatunkami Homo, a naukowcy próbowali zrozumieć, gdzie umieścić go na drzewie ewolucyjnym.

I choć DNA oraz zapisy kopalne dają wgląd w pochodzenie współczesnych ludzi, to zniszczenia materiału genetycznego stanowią wyzwanie w kontekście śledzenia postępu ewolucyjnego. Aby rozwiązać ten problem, zespół badawczy wykorzystał nową technikę związaną z badaniem białek w szkliwie zębów sprzed 800 tysięcy lat.

Naukowcy dokonali sekwencji białek tworzących szkliwo zębów należących do Homo antecessor i porównywali je z ich odpowiednikami należącymi do innych hominiów, m.in. Homo sapiens. W ten sposób badacze mogli ustalić pozycję Homo antecessor na ludzkim drzewie genealogicznym. Wyniki analiz zostały opublikowane na łamach Nature.

Czytaj też: Co wiemy o rodzicach małych neandertalczyków?

Badacze uznali, że Homo antecessor stanowił „siostrzaną” grupę, która zawierała przedstawicieli Homo sapiens, neandertalczyków i denisowian. Co ciekawe, najstarsze ludzkie DNA, które jak do tej pory udało się pozyskać i sekwencjonować, miało nie więcej niż 400 000 lat.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News