Reklama
aplikuj.pl

Posłuchajcie muzyki stworzonej przez sondę lecącą w stronę Merkurego

sonda, wenus, merkury

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała zapisy telemetryczne przesłane przez sondę BepiColombo. Urządzenie leci w stronę Merkurego, ale by tam dotrzeć wykona przeloty obok Ziemi oraz Wenus.

Ostatni z takich przelotów miał miejsce 20 kwietnia 2020 roku. Brzmiące jak seria atonalnych utworów symfonicznych, pięć nagrań audio zostało wykonanych za pomocą dwóch instrumentów.

Czytaj też: Na Merkurym temperatury wynoszą nawet 400 stopni Celsjusza. Skąd tam lód?

BepiColombo, będąca owocem współpracy ESA oraz japońskiej JAXA, została wystrzelona 20 października 2018 roku. Sonda ma dotrzeć do celu w 2025 r., wykonując po drodze dziewięć manewrów grawitacyjnych wykorzystujących obecność Ziemi, Wenus i Merkurego.

Zapisy zostały wykonane przez akcelerometr oraz magnetometr , a zebrane dane zostały następnie skonwertowane na dźwięk i ustawione tak, aby mieściły się w zakresie słyszalnym dla ludzkiego słuchu.

Sonifikacje obejmują dane z akcelerometru, kiedy to BepiColombo zbliżyła się do Ziemi, zmieniając wysokość z 256 390 do 129 488 km; następnie gdy sonda znajdowała się na wysokości 12 689 km oraz gdy minęła cień Ziemi. Z kolei pomiary wykonane przez magnetometr pochodzą z momentu, w którym BepiColombo przeszła przez falę uderzeniową ziemskiej magnetosfery.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News