Reklama
aplikuj.pl

Jakie są szanse na istnienie życia pozaziemskiego? Naukowcy próbują je oszacować

Zapisy geologiczne naszej planety sugerują, że życie rozpoczęło się tutaj dość szybko po tym, jak tylko pojawiły się odpowiednie ku temu warunki. Wiadomo również, że pierwszy organizm wielokomórkowy, który z czasem doprowadził do pojawienia się ludzi, potrzebował na to około 4 mld lat.

Na łamach Proceeding of the National Academy of Sciences ukazał się artykuł poświęcony tej kwestii. Wynika z niego, że metoda wnioskowania statystycznego, zwana wnioskowaniem bayesowskim, może wyjaśnić, jak złożone życie pozaziemskie mogło wyewoluować.

Autorzy badań wzięli pod uwagę cztery różne scenariusze: życie jest powszechne i często prowadzi do rozwoju cywilizacji; życie jest rzadkie, ale jeśli już się pojawi, to prowadzi do rozwoju cywilizacji; życie jest powszechne i rzadko prowadzi do rozwoju cywilizacji; życie jest rzadkie i rzadko kiedy prowadzi do rozwoju cywilizacji.

Czytaj też: W atmosferze tej egzoplanety metale mają formę gazów. Gdzie się znajduje?

Analiza wykorzystująca wnioskowanie bayesowskie opiera się na dowodach, że życie pojawiło się w ciągu 300 milionów lat od powstania oceanów na Ziemi. Jeden z jej autorów, David Kipping, zakłada, że jeśli istnieją planety o podobnych warunkach i ewolucyjnych liniach czasowych, to życie nie powinno mieć większych trudności z pojawieniem się tam. Jeśli chodzi o inteligentne jego formy, to w tym przypadku szanse wydają się mniejsze, ale wciąż dalekie od zera.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News