Reklama
aplikuj.pl

Neandertalskie geny mają zaskakujący wpływ na posiadanie dzieci

Z artykułu opublikowanego w Molecular Biology and Evolution wynika, że niemal 1/3 europejskich kobiet odziedziczyła po naszych neandertalskich przodkach receptory dla progesteronu. Umożliwia on m.in. zagnieżdżenie zarodka i utrzymanie ciąży, zwiększa płodność i zmniejsza liczbę poronień.

Hugo Zeberg z niemieckiego Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology twierdzi, że tego typu odkrycia stanowią kolejne potwierdzenie tego, jak wiele zawdzięczamy naszym przodkom, m.in. neandertalczykom. Nie jest bowiem tajemnicą, że Homo sapiens krzyżowali się z nimi przed dziesiątkami tysięcy lat.

Progesteron jest hormonem, który odgrywa ważną rolę w cyklu menstruacyjnym i samej ciąży. Analiza danych dotyczących ponad 450 000 osób – w tym ok. 244 tysięcy kobiet – sugeruje, że prawie jedna na trzy kobiety w Europie odziedziczyła receptor progesteronowy po neandertalczykach. 29 procent posiada jedną kopię takiego receptora. a trzy procent – dwie kopie.

Czytaj też: Jak archeolodzy badają zmiany w technikach walk mieczem na przestrzeni lat?

Badanie udowadnia też że kobiety posiadające wariant neandertalskiego receptora mają tendencję do mniejszego krwawienia na wczesnych etapach ciąży, doświadczają mniejszej liczby poronień i rodzą więcej dzieci. Analizy molekularne wykazały, że kobiety te produkują więcej receptorów progesteronowych w swoich komórkach, co może prowadzić do zwiększenia wrażliwości na progesteron.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News