Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy opracowali sposób na bateriożerność sieci 5G

sieć 5G, bateria sieć 5G, bateriożerność 5G, łączność 5G

Wiecie zapewne, że bateria z Waszego smartfona „trzyma” jakby krócej po włączeniu transmisji komórkowej. Nie jest to przypadek i tak się składa, że sieć 5G to potęguje.

Wraz z powolnym wtaczaniem się na rynek technologii 5G, usługi internetowe do których mamy dostęp, przeżywają istną rewolucję. Niestety odbija się to na baterii, a jak wykazały testy CNET, np. Samsung Galaxy S10 5G po około 4 godzinach wyczerpał połowę swoich energetycznych zasobów, a bez 5G może działać na jednym działaniu 18 godzin.

Aby skorygować ten efekt uboczny, badacze z University of Texas w Austin i University of Lille we Francji opracowali nowy przełącznik częstotliwości radiowej, który jest ponoć 50 razy bardziej energooszczędny niż obecne przełączniki półprzewodnikowe. Te posiada każdy z nas w swoim smartfonie, bo to one odpowiadają za przeskakiwanie między różnymi sieciami, czy łącznościami.

Najnowocześniejsze przełączniki częstotliwości radiowych działają stale w tle, zużywając nie tylko czas pracy baterii, ale także moc przetwarzania. Obecnie jesteśmy też w momencie dopiero wprowadzania 5G na rynek, dlatego (jak podaje np. Samsung), uzasadniając szybsze wyczerpywanie się baterii.

Oprócz sieci 5G telefon będzie musiał utrzymywać połączenie z siecią 3G lub LTE, aby połączenia telefoniczne, wiadomości tekstowe i dane były konsekwentnie dostarczane.

Problem rozwiążą nowe układy pokroju Qualcomm Snapdragon X55, ale naukowcy również mają coś w zanadrzu i twierdzą, że ich rozwiązanie jest prostsze.

Opracowany przez nas przełącznik może transmitować strumień HDTV o częstotliwości 100 GHz i jest to osiągnięcie w technologii przełączników szerokopasmowych. Założenie jest proste: przełączniki pozostają wyłączone przez większość czasu.

Czytaj też: AMD Ryzen 9 4900H zauważony w laptopie Asus TUF Gaming A15

O ile przełączniki częstotliwości radiowej nie pomagają nieustannie urządzeniu przeskakiwać między sieciami w dokładnie określonym momencie, pozostają wyłączone, oszczędzając cenną żywotność baterii dla innych procesów. Sam przełącznik składał się z warstwy atomów boru i azotu we wzorze plastra.

Finansowanie ich pracy pochodzi częściowo z Biura Badań Armii USA, które ma udziały w sieci 5G, ponieważ ta może poprawić wysiłki Departamentu Obrony w zakresie sztucznej inteligencji, doprowadzić do szybszej transmisji danych między dronami i nie tylko.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News