Reklama
aplikuj.pl

Masz skłonność do odczuwania bólu? Być może stoją za tym neandertalczycy

Pomimo pełnego niebezpieczeństw życia, neandertalczycy mieli biologiczne predyspozycje do odczuwania większego bólu niż przedstawiciele Hom sapiens. Wynika to z artykułu, który ukazał się w Current Biology.

Autorzy badania odkryli, że nasi przodkowie posiadali trzy mutacje w genie kodującym białko NaV1.7, które wiąże się z odczuwaniem bólu. Co więcej, naukowcy zauważyli, że wśród Brytyjczyków, którzy posiadali neandertalską wersję NaV1.7, występuje tendencja do odczuwania większego bólu niż u pozostałych.

Badacze przez długi czas mieli dostęp do zaledwie kilku neandertalskich genomów, a większość z nich sekwencjonowano w niskiej rozdzielczości. Utrudniało to identyfikację mutacji, które pojawiły się około 500 0000-750 000 lat temu. Na szczęście w ostatnich latach nastąpił spory postęp w tej dziedzinie, a naukowcy uzyskali genomy z DNA znalezionego w jaskiniach na terenie Chorwacji i Rosji. To z kolei umożliwiło rozpoznanie mutacji, które były powszechne u neandertalczyków, ale bardzo rzadkie u ludzi.

Czytaj też: Ci neandertalczycy nie wyginęli na skutek zmian klimatu. Co się z nimi stało?

Co ciekawe, około 0,4% osób, które przekazały swoje dane do brytyjskiego Biobanku (zawierającego genomy 0,5 mln ludzi) posiadało jedną kopię zmutowanego genu. Nikt nie miał dwóch kopii, tak jak to miało miejscu u neandertalczyków. Uczestnicy eksperymentu, u których wykryto zmutowaną wersję genu, byli o około 7% bardziej skłonni do odczuwania bólu niż osoby jej pozbawione.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News