Reklama
aplikuj.pl

Czy podatek bankowy zostanie zawieszony?

Konfederacja Lewiatan rozpoczęła debatę nad podatkiem bankowym, który zmniejsza korzyści klientów banku poprzez wzrost cen i obniżkę opłacalności usług bankowych. Chcą jego ograniczenia, a najlepiej zawieszenie.

Podatek bankowy znacznie utrudnia klientom korzystanie z banków, jednocześnie obniża on konkurencyjność polskich banków wobec zagranicznych. Dlatego właśnie Konfederacja Lewiatan postanowiła przyjrzeć się tym przepisom, uważają bowiem, że w dobie pandemii koronawirusa podatek ten znacznie utrudnia funkcjonowanie przedsiębiorcom.

Czytaj też: Nowy podatek na horyzoncie. Decyzja zapadnie 1 września

Jak twierdzi Konfederacja:

Podatek zmniejsza korzyści klientów banków, skutkuje bowiem wzrostem cen lub niższą opłacalnością usług bankowych. Obniża również konkurencyjność polskiego sektora bankowego wobec banków zagranicznych (m.in. spadek atrakcyjności dla inwestorów) oraz demobilizuje ekspansję inwestycyjną w obszarze fuzji i przejęć

Według Lewiatana w obecnym czasie nie tylko utrudni, ale również pogorszy sytuację przedsiębiorstw. Zwiększa ryzyko makroekonomiczne dodatkowo zmniejszając korzyści klientów i konkurencyjność polskich banków.

Mec. Adrian Zwoliński, ekspert Lewiatana powiedział:

Podatek przede wszystkim obciąża akcję kredytową skierowaną do przedsiębiorstw ze względu na sposób jego obliczania i fakt, że podstawą opodatkowania są aktywa składające się m.in. z kredytów. Zwiększa ryzyko makroekonomiczne, bo wywiera ujemny wpływ na rynek międzybankowy (zwiększa walor krótkoterminowości rynku) i pozyskiwanie kapitału zewnętrznego (inwestycje).

Zwłaszcza dzisiaj, w dobie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19, ujemnego szoku i podażowego i popytowego, zagrożenia bezrobociem i niepewną sytuacją dla wielu przedsiębiorstw, podatek bankowy wymaga przemyślenia i ograniczeń. Dalszy kryzys wywołany pandemią COVID-19, jak i ekonomiczne wyzwania, które będą towarzyszyły wychodzeniu z kryzysu, stanowią dziś w dużej mierze znak zapytania, stąd trzeba redukować mechanizmy tworzące systemowe ryzyko.

Również sama konstrukcja podatku wzbudza wiele zastrzeżeń organizacji. Jego poszczególne elementy wzmacniają negatywne skutki. Podkreślają przede wszystkim wysokość, która na tle innych państw UE jest znaczna, a także kształt wyszczególniając w tym temacie podstawę opodatkowania i powstawanie podwójnego opodatkowania w przypadku podmiotów typu instytucje podatkowe. Dlatego właśnie uważają, że podatek bankowy powinien być w najgorszym razie ograniczony, a najlepiej zawieszony, zwłaszcza w tych najbardziej niekorzystnych elementach.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News