Pewne gatunki ptaków żyją dziesiątki lat, choć taka zasada nie dotyczy wszystkich. Za przykład niech posłużą długowieczne, bo żyjące nawet 50 lat wrony oraz dożywające niemal 100 lat (!) papugi.
Co ciekawe, wymienione ptaki mają też proporcjonalnie masywne mózgi, które zapewniają im zaskakująco wysoką inteligencję. Nowe badania sugerują, że ta długowieczność i wielkość mózgu są ze sobą ściśle powiązane.
Mózg wymaga sporo energii do działania, a im jest większy, tym więcej jej wymaga. U ludzi organ ten stanowi zaledwie 2% masy naszego ciała, ale zużywa około 20% pozyskiwanych kalorii. Jedna z hipotez zakłada, że duże mózgi zapewniają elastyczność w kontekście tego, jak zwierzę reaguje na przeciwności. To z kolei prowadzi do zwiększenia szans na przeżycie i wydłużenia żywotności.
Korelacja między rozmiarami mózgu a długością życia to fakt
Autorzy tych badań porównali długość życia i rozmiary mózgów ponad 300 gatunków ptaków. Naukowcy brali pod uwagę m.in. stopień rozwoju młodych tuż po wykluciu oraz wiek, w którym pisklęta były zdolne do pierwszego lotu. Następnie zespół badawczy porównał dane dotyczące mózgu i długości życia przy użyciu modeli uwzględniających zależności ewolucyjne i cechy rozwojowe.
Czytaj też: Czy ptaki posiadają świadomość?
Analizy doprowadziły naukowców do wniosku, że postawiona hipoteza faktycznie może mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości. Za wydłużeniem życia niektórych gatunków ptaków kryją się ich większe mózgi. Powolny rozwój zapewnia możliwość długoletniego rozwoju w kontekście nauki innowacyjnych sztuczek zapewniających przetrwanie.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News