Reklama
aplikuj.pl

Sieć 4G na Księżycu? Astronomowie zaniepokojeni

nokia, internet, księżyc

Radioteleskopy są zaprojektowane tak, by były niewiarygodnie czułe. Problem w tym, że astronomiczne sygnały są zazwyczaj słabsze od tych „sztucznych”.

Biorąc pod uwagę fakt, że Nokia zapowiedziała niedawno budowę sieci 4G na Księżycu, to sytuacja wydaje się komplikować. Cała inwestycja ma na celu ułatwienie długoterminowego zamieszkiwania Srebrnego Globu, zapewniając komunikację dla kluczowych aspektów, takich jak łaziki księżycowe czy nawigacja satelitarna.

Czytaj też: Na Księżycu znajduje się woda. I to w zaskakująco dużych ilościach
Czytaj też: Na księżycu Jowisza istnieją setki wulkanów. Jak wpływają na Io?
Czytaj też: NASA odkryła na Księżycu coś ważnego. O co chodzi?

Tzw. zakłócenia RFI stanowią nie lada problem dla astronomów. Jodrell Bank – najstarsze istniejące obserwatorium radioastronomiczne na świecie. Jeden z pionierów w tej dziedzinie miał problemy w prowadzeniu badań w związku z przejeżdżającymi w Manchesterze tramwajami, które generowały zakłócenia. Od tamtej pory radioteleskopy są lokalizowane w bardziej odległych miejscach, umożliwiając uniknięcie RFI.

Sieć 4G na Księżycu to szereg ułatwień, ale i zmora astronomów

Na Księżycu będzie to znacznie trudniejsze – właśnie za sprawą wspomnianej sieci 4G. Naziemne instrumenty nie są w stanie ominąć kosmicznych źródeł RFI, do których – poza 4G – zaliczają się też krążące na orbicie satelity.

Czytaj też: Lepszy zasięg T-Mobile w górach. Internet na Księżycu, a my mamy w górach nie mieć?
Czytaj też: Zaginiony bliźniak Księżyca? Astronomowie natrafili na trop
Czytaj też: Niebieski Księżyc – w październiku zobaczymy go po raz pierwszy od II Wojny Światowej

Wielu astronomów chciałoby umieszczenia radioteleskopów po ciemnej stronie Księżyca. Oprócz osłony przed sygnałami pochodzącymi z Ziemi, byłby on w stanie działać na najniższych częstotliwościach radiowych, które na Ziemi są szczególnie zakłócane przez część atmosfery zwaną jonosferą. Obserwowanie na niskich częstotliwościach radiowych może pomóc odpowiedzieć na podstawowe pytania dot. wszechświata, m.in w kontekście jego powstania.