Artykuł opublikowany na łamach Physics of Fluids bierze na tapetę wizualizację opracowaną przez NIST. Pokazuje ona, dlaczego maski z zaworami wydechowymi nie są skuteczne w powstrzymywaniu cząstek koronawirusa.
I choć istnieje wiele badań potwierdzających efektywność masek, to w tym przypadku chodzi o konkretny rodzaj. Matthew Staymates podkreśla, że w zasłanianiu nosa i ust chodzi przede wszystkim o chronienie innych – nie siebie. Z kolei inni, nosząc maski, chronią nas.
Czytaj też: Nie zaszczepisz się na koronawirusa? Nie wejdziesz na koncert
Czytaj też: Koronawirus mniej groźny od grypy? Zobaczcie to zestawienie
Czytaj też: Nowa mutacja koronawirusa dostarczyła naukowcom wiele radości
Maski z zaworami działają odwrotnie, przez co nie są rekomendowane w kontekście walki z pandemią. Aby to udowodnić, Staymates wykorzystał dwie techniki wizualizacji przepływu powietrza i kropelek. W ten sposób zilustrował. Na widocznym powyżej filmie możecie zobaczyć, dlaczego te maski są w zasadzie bezużyteczne.
Maski z zaworami nie chronią innych – wręcz przeciwnie – narażają ich w większym stopniu
Warto podkreślić, że na wideo nie widzimy przepływu cząstek koronawirusa. Ich celem było zademonstrowanie, jak zachowuje się powietrze i wydalane z nosa i ust kropelki. Staymates ma nadzieję, że jego praca pomoże posiadaczom masek z zaworami w zrozumieniu, że powinni korzystać z innych forma zasłaniania twarzy.
Czytaj też: Gdzie rozprzestrzenia się koronawirus? Oto miejsca z najwyższą transmisją
Czytaj też: Dezynfekcja powierzchni z koronawirusa? Pomoże zimna plazma
Czytaj też: Koronawirus posiada tajemnicze „geny w genach”