Reklama
aplikuj.pl

Koronawirus posiada tajemnicze „geny w genach”

geny nakladajace sie

Nowo zidentyfikowany gen – ORF3d – jest przykładem tzw. genów nakładających się. Jest on ukryty w łańcuchu nukleotydów, ze względu na sposób, w jaki łączy się z zakodowanymi sekwencjami innych genów.

Pod względem rozmiaru genomu, SARS-CoV-2 i inne koronawirusy są jednymi z najdłuższych znanych wirusów RNA. I choć występowanie genów nakładających się nie jest niczym nowym, to w przypadku ORF3d owa cecha jest naprawdę trudna do zauważenia.

Czytaj też: Koronawirus a choroby psychiczne. Naukowcy zauważyli zaskakujący związek
Czytaj też: Koronawirus u norek. Co o nim wiemy?
Czytaj też: Rosyjska szczepionka na koronawirusa równie skuteczna co ta od Pfizera?

Systemy związane ze skanowaniem genomowym nierzadko przegapiają nakładające się geny. Są bowiem zaprogramowane do pobierania pojedynczych genów, ale niekoniecznie radzą sobie z instrukcjami dzielonymi pomiędzy nukleotydami sąsiadujących ze sobą genów.

Koronawirus SARS-CoV-2 posiada tzw. geny nakładające się

W przypadku SARS-CoV-2 przegapienie tego typu informacji może przełożyć się na powstanie swego rodzaju martwego punktu. Właśnie dlatego naukowcy starają się dowiedzieć jak najwięcej na temat wirusa wywołującego COVID-19. Zrozumienie, co ukrywają nakładające się geny może być kluczem do opracowania skutecznych leków bądź środków zapobiegających zakażeniu. Jak na razie wiadomo, że ORF3d wywołuje silną reakcję przeciwciał, choć nie ma pewności, czy dotyczy to również limfocytów T.

Czytaj też: Szczepionka na koronawirusa – firma Pfizer ogłosiła sukces
Czytaj też: Niektórzy nie zachorowali na COVID-19 a mają przeciwciała na koronawirusa
Czytaj też: Czy sprej na koronawirusa powstrzyma pandemię?