W 2017 roku sondy kosmiczne zarządzane przez NASA wykryły stworzoną przez człowieka „barierę” otaczającą Ziemię. Okazało się, że ma ona ogromny wpływ na pogodę… w kosmosie.
Pokazuje to, że wpływ ludzkości ogranicza się nie tylko do samej Ziemi, ale również przestrzeni poza nią. Różnica jest jednak taka, iż w tym przypadku powstała granica działa na naszą korzyść.
Czytaj też: Przez Układ Słoneczny przechodzi „autostrada”. Może przyspieszyć kosmiczne podróże
Czytaj też: Istnienie kosmitów? Astronomowie nie mają wątpliwości
Czytaj też: Kosmiczna rzodkiewka. Zobaczcie efekt eksperymentu na ISS
Badanie, opisane na łamach Science Space Reviews, sugeruje, że naszą planetę otaczają dwa pasy promieniowania, zwane pasami Van Allena. Wewnętrzny rozciąga się od około 640 do 9 600 km nad powierzchnią Ziemi, natomiast zewnętrzny obejmuje wysokość od około 13 500 do 58 000 km.
Bariera wokół Ziemi, która zdaje się zatrzymywać niektóre cząsteczki, powstała dzięki tzw. VLF
W 2017 r. sondy NASA wykryły coś dziwnego, kiedy monitorowały aktywność naładowanych cząstek przechwyconych przez ziemskie pole magnetyczne. Pochodzą one z rozbłysków słonecznych i wydawały się zatrzymywać w kontakcie ze swego rodzaju barierą. Okazało się, że znacząco wpływa ona na lokalizację pasów Van Allena, odsuwając je znacznie dalej od powierzchni niż to miało miejsce jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku.
Czytaj też: Na Księżycu odbędzie się kosmiczny wyścig. I to już wkrótce
Czytaj też: Czym jest promieniowanie kosmiczne?
Czytaj też: Kosmiczna zagadka rozwiązana. Pojawiła się w 2004 roku
Jest to następstwem rozpowszechnienia tzw. fal bardzo długich, które są obecnie znacznie częściej stosowane aniżeli kilkadziesiąt lat temu. I choć owe fale, zwane skrótowo VLF, nie są zazwyczaj produkowane przez „zwykłych” obywateli, to pojawią się ich coraz więcej. Wszystko przez działania militarne i naukowe. VLF nadają się bowiem do przenoszenia informacji na duże odległości czy np. pod wodą.
Wygląda na to, że fale bardzo długie są na tyle silne, by „uciekać” w przestrzeń kosmiczną. Szczególnie zaskakujący jest jednak fakt, iż wpływają one na lokalizację pasów Van Allena, warunkując pogodę poza naszą planetą.