Serwis SpeedTest.pl opublikował dane dotyczące pomiarów w 2020 roku. Najszybszy Internet oferowali Inea i T-Mobile, a średnia prędkość dostępu stacjonarnego i mobilnego rosła.
Internet w 2020 roku to wiele różnych wydarzeń
Rok 2020 stał pod znakiem pandemii i gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na dostęp do szybkiego Internetu. Było to wyzwanie dla operatorów mobilnych i wtedy zobaczyliśmy ile jest prawdy w przechwałkach o tym, kto ma najlepszą sieć. Obronną ręką wyszedł T-Mobile utrzymując, a następnie wystrzeliwując z prędkością Internetu mobilnego. Orange miał chwilowy kryzys i szybko ruszył w pościg. Plus pozostał na podobnym poziomie i zdawał się pytać – Jaki kryzys? Z kolei Play pokazał, że choć sieć ma szybką i nowoczesną, to cały czas brakuje nadajników. Efektem czego był spory spadek średniej prędkości Internetu, co utrzymywało się przez kilka miesięcy.
Czytaj też: Wiemy ile nadajników Play czeka na uruchomienie. Przepisy stoją na drodze rozwoju
W tym czasie operatorzy stacjonarni rozpoczynali żniwa. Ich oferta stała się towarem pierwszego kontaktu. Pojawiały się kolejne promocje, a klienci migrowali do ofert z wyższymi prędkościami. Królował w tym dostęp światłowodowy.
Czytaj też: Zasięg 5G T-Mobile właśnie uległ wzrostowi. Kto teraz się łapie?
Ogółem w 2020 roku prędkość Internetu wzrosła. O 23% w przypadku Internetu stacjonarnego (do 78,8 Mb/s) oraz o 27% w przypadku Internetu mobilnego (do 26,3 Mb/s).
Czytaj też: Netia przyśpiesza Internet i rusza z promocją
Najszybszy Internet stacjonarny – Inea
W 2020 roku liderem prędkości Internetu stacjonarnego była Inea. Wyprzedzając UPC, Toya oraz Vectrę. Tak wyglądały średniej prędkości w ujęciu rocznym.
To nie liderzy rankingu zanotowali największe wzrosty prędkości. Tutaj największym skokiem rok do roku może pochwalić się Netia – o 64% do 61,9 Mb/s, Multimedia – o 49% do 69,2% oraz Orange – 0 39% do 70,2 Mb/s.
Czytaj też: Poseł PiS oburzony odpowiedzią w sprawie budowy masztu sieci komórkowej
Jeśli chodzi o prędkość Internetu światłowodowego, to tutaj również liderem jest Inea.
O popularności stacjonarnego dostępu do Internetu świadczy liczba wykonanych testów w serwisie Speedtest.pl. W 2020 roku było ich prawie 37 mln.
Czytaj też: Czy 5G z satelity może nam zaszkodzić?
Najszybszy Internet mobilny – T-Mobile
Liczba testów mobilnego dostępu do Internetu była znacznie skromniejsza. Wykonano prawie 3 mln testów w sieciach 3G, LTE oraz 5G. Liderem pomiarów w ujęciu rocznym był T-Mobile.
Warto zwrócić uwagę na wykres, który pokazuje w którym momencie operatorów dopadł kryzys i jak radzili sobie w kolejnych miesiącach.
O pomiarach w sieci 5G Speedtest.pl mówi niewiele. Testy w sieci piątej generacji miały stanowić niewielki odsetek pomiarów, a zdecydowanym liderem był Plus. Ze średnią prędkością pobierania 199 Mb/s.