Reklama
aplikuj.pl

Polskie 5G – ruszy sieć w oparciu o polską technologię

Polskie 5G to nie tylko narodowa, wspólna sieć piątej generacji. Tak możemy też powiedzieć o firmie IS-Wireless, która dostarcza sprzęt do budowy sieci 5G.

Polskie 5G w sieci Open RAN. Tu swoją szansę widzi IS-Wireless

Sieć Open RAN często jest wskazywana jako przyszłość 5G. W dużym skrócie i uproszczeniu, klasyczna sieć komórkowa jest oparta w dużym stopniu na urządzeniach jednego producenta. Mamy w niej rdzeń oraz urządzenia sieciowe np. Ericssona, Nokii, czy Huaweia. W sieci Open RAN możliwe jest wykorzystywanie komponentów różnych dostawców. To szansa dla małych firm, na zaistnienie w wielkim świecie technologii.

Czytaj też: Sieć RAN – czym jest i czy faktycznie jest kluczowa dla cyberbezpieczeństwa?

Tym bardziej, że rynek Open RAN będzie rosnąć. W 2024 roku globalny rynek Open RAN może być warty 3,2 mld dolarów i stanowić 10% sieci LTE i 5G na całym świecie. IS-Wireless chce złapać dla siebie kawałek tego tortu. Ambicją firmy jest zajęcie 5% rynku Open RAN do 2025 roku, co przełoży się na przychody rzędu 160 mln dolarów rocznie. Na tle światowych gigantów może to wydać się niewiele, ale powiedzmy sobie szczerze – widzieliśmy kiedyś 160 mln dolarów?

Czytaj też: Raport przenośności numerów 1Q2021 – nowy rok, nowy lider

IS-Wireless celuje w prywatne sieci telekomunikacyjne

Prywatne sieci oraz Przemysł 4.0 – w tych sektorach swoją przyszłość widzi IS-Wireless. To dobry pomysł, bo z czasem coraz więcej firm będzie inwestować w prywatne sieci 5G. Z danych ABI Research wynika, że aż 84% firm rozważa takie działania w najbliższych latach.

Czytaj też: Jak zbudować sieć 5G w Polsce? Zobacz raport Digital Poland

Choć światowi giganci, tacy jak Nokia czy Huawei już same dostarczają firmom tego typu rozwiązania, to jednak nie mają wystarczających mocy przerobowych, aby obsłużyć wszystkie firmy na całym świecie. Tutaj do gry wchodzi Open RAN i mniejsze firmy.

– Jesteśmy obecnie jedyną polską firmą, która dostarcza całkowicie własną technologię do budowy sieci 5G. To dzieło 3 lat pracy naszych krajowych naukowców i inżynierów. Okres ten był poprzedzony 10 latami prac badawczo-rozwojowych. Do tej pory rynek telco był dla takich firm, jak my, zamknięty. Liczyło się kilku największych dostawców. Teraz mamy okazję to zmienić. W Polsce mamy bardzo wielu zdolnych, młodych inżynierów. To wielki potencjał, który należy wykorzystać w budowaniu polskich marek opartych na własnych rozwiązaniach technologicznych

— mówi Sławomir Pietrzyk, prezes IS Wireless

IS Wireless zatrudnia ponad 50 inżynierów z Polski oraz zagranicy. Co ciekawe, pięcioro z nich pracuje w biurze firmy na Filipinach.