Reklama
aplikuj.pl

Jak zbudować sieć 5G w Polsce? Zobacz raport Digital Poland

Dzięki uprzejmości Fundacji Digital Poland mieliśmy okazję przedpremierowo przeczytać raport – Jak efektywnie zbudować sieci 5G z korzyścią dla całego społeczeństwa i państwa. To kompendium wiedzy dla użytkowników, osób budujących i planujących sieć 5G.

Po co nam raport o sieci 5G w Polsce?

Nie trudno jest się domyślić do skłoniło Fundację Digital Poland do przygotowania raportu. Budowa sieci 5G w Polsce stoi. Mamy co prawda aktywną sieć piątej generacji na częstotliwościach LTE, ale jest to wyłącznie tymczasowe rozwiązanie zastępcze.

Plany rządu wobec budowy sieci 5G albo nie istnieją, albo są wysoce niezrozumiałe. Proponowane są rozwiązania, które albo się nie sprawdziły, albo się nie sprawdzają w wielu innych krajach. Jak wspólna sieć 5G oraz łączność krytyczna zbudowana na bazie przestarzałych technologii. Co w zamian? Na to pytania odpowiada raport.

Sieć 5G w pigułce – to pierwsze części raportu

Bardzo duża część raportu to prawdziwe kompendium wiedzy na temat sieci 5G. To zbiór zagadnień, które wielokrotnie poruszaliśmy już na łamach WhatNext.pl. Od historii sieci komórkowych, przez składowe sieci 5G, po stan wdrożenia w poszczególnych krajach i rejonach świata. Jakie mechanizmy są wykorzystywane, jak rządy wspierają rozbudowę sieci oraz jak walczą ze zlikwidowaniem białych plam na mapach zasięgu.

5G w Polsce

Z początkowej części raportu dowiemy się, jakie są główne składowe i możliwości sieci 5G. Czym jest slicing sieci, beamforming oraz czym różnią się anteny MIMO oraz Massive-MIMO. Jakie częstotliwości są wykorzystywane w sieci 5G i w jakich sytuacjach, czym jest Open RAN, jakie są jej zalety i wady.

Mówiąc wprost – chcesz się dowiedzieć czym jest sieć 5G, duża część raportu to to, czego szukasz.

5G w Polsce

Sieć 5G w Polsce to pasmo (potencjalnych) korzyści

Sieć 5G może nam przynieść wiele korzyści. O ile odpowiednio ją wykorzystamy. Z jednej strony są to inteligentne miasta, nowoczesny transport, a z drugiej – pieniądze. Gospodarka oparta na sieci nowej generacji jest w stanie generować dużo większe przychody. Dobrze (i na czas) zbudowana sieć 5G w Polsce jest w stanie wygenerować do 2028 roku nawet 63,2 mld złotych wzrostu PKB.

5G w Polsce

Jeśli chodzi o wykorzystanie sieci 5G, to wg mnie trochę za mało miejsca zostało poświęcone rolnictwu. Od zawsze powtarzam, że to właśnie ta gałąź gospodarki jest w stanie najszybciej i najwięcej zyskać na sieci 5G.

Strategie budowy sieci 5G w Europie

Część państw Unii Europejskiej ma przygotowane plany budowy sieci 5G oraz odpowiednie wsparcie rządu. Są one zawarte w Krajowych Planach Odbudowy (KPO) Bułgarii, Czech, Grecji. Hiszpanii, Łotwy, Niemiec oraz Rumunii i Włoch.

I tak KPO Bułgarii zakłada m.in. pokrycie głównej sieci drogowej zasięgiem sieci 5G. W Czecach wszystkie gminy mają mieć stabilny zasięg sieci piątej generacji. W Grecji 5G ma być dostępne na wszystkich autostradach, a na wszystkich terenach wiejskich – światłowody. Niemcy z kolei przewidują wydanie 5 mld euro na budowę pasywnej infrastruktury 5G na obszarze tzw. białych plam.

To wzorce, z których warto czerpać.

Jedna sieć hurtowa

W polskich planach znajduje się budowa jednej, hurtowej sieci 5G w pasmie 700 MHz. Z niej każdy operator wydzierżawi kawałek, na którym będzie świadczyć swoje usługi. Genialne? Nie do końca.

5G w Polsce

Pomysł stworzenia hurtowego operatora, delikatnie mówiąc, nie jest dobrym pomysłem. Był on wdrażany w wielu miejscach świata. Z marnym skutkiem.

5G w Polsce

Dokładne rozpisanie poszczególnych sytuacji w każdym kraju znajduje się w rozdziale 5. raportu.

Nie mamy łączności krytycznej i… nie chcemy mieć dobrej łączności krytycznej?

PPDR (ang. Public Protection and Disaster Relief) to łączność świadczona służbom mundurowym, służbom zdrowia, czy administracji państwowej. W Polsce do tej pory nie doczekaliśmy się kompleksowego i spójnego rozwiązania w tej kwestii.

Próby oczywiście są. Jak choćby LTE, które PGE i Enea chcą wdrożyć w paśmie 450 MHz. Idealnie sprawdziłaby się do tego sieć 5G. W końcu zaraz (powinniśmy) ją mieć. Tymczasem policja nie chce czekać i zamierza zainwestować w przestarzały i wycofywany na całym świecie system Tetra.

5G w Polsce

Raport Fundacji Digital Poland zawiera gotowe scenariusze pozwalające na wdrożenie sieci PPDR w Polsce. Mamy też bardzo dobre wzorce płynące z USA, Wielkiej Brytanii, czy Korei Południowej. Opisy poszczególnych rozwiązań różnych krajów znajdują się w raporcie.

Pobierz raport – Jak zbudować sieć 5G w Polsce?

Czy rządzący skorzystają z podpowiedzi zawartych w raporcie? Szczerze wątpię. Ale zdecydowanie polecam go każdemu, kto chce poszerzyć swoją wiedzę na temat sieci 5G. Rzetelną wiedzę. Bez teorii spiskowych, ale też bez skomplikowanych pojęć. Zdecydowanie w treści odnajdą się również osoby, które nie posiadają dużej wiedzy na temat telekomunikacji.

Raport znajdziecie na stornie internetowej Fundacji Digital Poland.