Pierwszy pełen marcowy miesiąc tego roku przyniósł nam nie tylko pierwszy poważny powiew wiosny, ale też szereg testów i odkryć – nie tylko z USA.
Nowy amerykański dron Valkyrie wypuścił własnego drona Altius-600
Valkyrie XQ-58A, to dron, którego śledzimy od bardzo długiego czasu, który obecnie przechodzi ważne testy przed wejściem do służby i wspierania załogowych myśliwców. Jednak ten ostatni był wyjątkowy, bo wziął w nim udział jeszcze inny dron – Altius-600.
ALTIUS-600 jest skromny ze swoją 91 cm długością i prawie 250 cm rozpiętością skrzydeł, ale potrafi wiele, bo rozpędzać się do 444 km/h i latać do 4 godzin. Producent drona, a jest nim firma Area I, twierdzi, że drona Altius-600 można wykorzystywać w misjach wywiadowczych, obserwacyjnych i zwiadowczych, ale też bojowych po jego wyposażeniu w głowicę wybuchową.
Oczekiwana broń hipersoniczna ARRW USA zawiodła w ważnym teście
Kluczowy test nowej broni hipersonicznej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych zakończył się w tym tygodniu niepowodzeniem. Obejmował wystrzelenie pocisku AGM-183A Air-Launched Rapid Response Weapon z bombowca B-52 Stratofortress w locie i był tym najważniejszym wśród wszystkich wcześniejszych, bo jego pierwszym faktycznym startem.
Baza sił powietrznych Edwards poinformowała, że „pocisk testowy nie był w stanie ukończyć sekwencji startu i został bezpiecznie zatrzymany na samolocie, który powrócił”. Przez taki wynik inżynierowie i testerzy mogą zbadać usterkę, naprawić ją i przywrócić stan pocisku do testów.
Odnaleziono wrak niszczyciela USS Johnston. Jego załoga była bohaterska
Chociaż sam wrak został odnaleziony w 2019 roku, dopiero teraz potwierdzono, że dotyczy niszczyciela USS Johnston. Ten zatonął podczas jednej z najbardziej heroicznych akcji II wojny światowej, broniąc lekko uzbrojone lotniskowce przed znacznie większymi siłami japońskimi.
W tej akcji eskortowania Taffy 3 niszczyciele zaszarżowały prosto na okręty Japończyków, chcąc kupić lotniskowcom czas na ucieczkę. Wtedy to rozpoczęło się jedno z najbardziej zaciekłych działań floty, w których brała udział Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych.
Wydrukowany w 3D element myśliwca Gripen przetestowany, ale to tylko początek
Firma Saab 19 marca 2021 roku przeprowadziła ważny test w locie, w którym to wykorzystano wydrukowany w 3D element do naprawy zewnętrznych paneli myśliwca. Właz konserwacyjny na zewnątrz jego kadłuba został zastąpiony wersją wydrukowaną w 3D.
Nie było to jednak łatwe, bo przez brak cyfrowego modelu komponentu, należało wykonać jego specjalny skan, zanim ta część została wydrukowana z nylonu PA2200, czyli wysokiej klasy polimeru o wysokiej wytrzymałości, który jest nie tylko niedrogi, ale także chemiczny i odporny na promienie UV.
Stary czołg Rosji Burlak powraca. Rozwiąże problemy Armata?
Chociaż w przeszłości to T-14 Armat wygrała pod kątem designu z czołgiem Burlak, zyskując zielone światło do produkcji, to nie zawitał na służbę w planowanym 2020 roku przez wyzwania produkcyjne. Te nadały Burlakowi szanse na powrót, bo ten czołg wykorzystuje ogromne rosyjskie zasoby starszych czołgów i istniejącą technologię do stworzenia modelu, który jest prawie tak dobry jak Armata.
Stąd obecność na pokładzie nowej wieży czołgu inspirowanej sześciokątną geometrią T-90A, systemem automatycznego ładowania działa głównego 125 mm i tego, co najważniejsze, czyli zmodyfikowanego podwozia czołgu T-80. To głównie to podwozie sprawia, że Burlak jest znacząco tańszy i łatwiejszy w produkcji.