W ramach eksperymentu Proof By Underpants, naukowcy rozesłali do mieszkańców Szwajcarii 2000 par majtek. Biała, bawełniana bielizna ma zostać zakopana przez ochotników w ich ogrodach, a cel tego przedsięwzięcia jest dość zaskakujący.
Badacze z instytutu badawczego Agroscope wykopią za jakiś czas wspomnianą bieliznę i poddadzą ją analizom. Sprawdzą w ten sposób, w jakim stopniu mikroorganizmy żyjące w glebie wpłynęły na tkaninę. Im bardziej zniszczone będą majtki, tym lepiej będzie to świadczyć o stanie tej gleby.
Czytaj też: Ta bakteria może w zaskakujący sposób pomóc w ochronie środowiska
Każdy uczestnik eksperymentu otrzyma dwie pary majtek. Jedna z nich zostanie wykopana po miesiącu, a druga po dwóch. Następnie badacze poddadzą je analizie pod kątem stopnia „przeżarcia”, aby określić kondycję ekosystemu ukrytego pod naszymi stopami. Naukowcy sprawdzą również torebki po herbacie zakopane w tym samym czasie i pełniące rolę grupy kontrolnej. Poza tym, wezmą pod uwagę DNA znalezione w glebie, aby wywnioskować, co się w niej znajduje.
2000 par majtek zostanie zakopanych na terenie Szwajcarii, a następnie wykopanych w ciągu 1-2 miesięcy
Gleba jest bowiem miejscem funkcjonowania miliardów bakterii, grzybów, owadów i innych stworzeń. Niewiele jednak wiadomo o tym ekosystemie oraz jego wpływie na rozwój roślinności, ochronę przed erozją czy powodziami.
Czytaj też: Google Earth Timelapse pokazuje, jak zmiany klimatu wpłynęły na naszą planetę
Zaangażowanie zwykłych mieszkańców w tego typu badania ma m.in. na celu budowania świadomości w zakresie tego, jak ważna jest dbałość o kondycję gleby. Zwiększone stosowanie nawozów i rozwój budownictwa to dwa główne czynniki przyspieszające erozję żyznych gleb. Może to prowadzić do mniej skutecznej ochrony przed klęskami żywiołowymi i zwiększenia stężenia chemikaliów przenikających do wód gruntowych.