Reklama
aplikuj.pl

Nowo odkryta Superziemia krąży wokół czerwonego karła

czerwony karzel

Czerwone karły to gwiazdy o masie wynoszącej od 0,08 do 0,45 masy Słońca oraz osiągające temperatury na powierzchni rzędu 2100-3400 stopni Celsjusza. Wokół jednego z takich obiektów, zwanego GJ 740, wykryto Superziemię oddaloną o około 36 lat świetlnych od naszej planety.

Planeta okrąża swojego gospodarza w ciągu 2,4 dnia, a jej masa jest około 3 razy większa niż masa Ziemi. Ze względu na niewielki dystans dzielący Układ Słoneczny oraz GJ 740, istnieje możliwość, że astronomowie za jakiś czas rozpoczną dokładniejsze obserwacje tej gwiazdy i jej planety. Artykuł na ten temat ukazał się na łamach Astronomy & Astrophysics.

Czytaj też: Pierwsza odkryta tranzytująca egzoplaneta wcale nie powstała tam, gdzie się obecnie znajduje

Borja Toledo Padrón, związany z odkryciem, przyznaje, że mamy do czynienia z niemal rekordowo krótkim okresem orbitalnym związanym z czerwonym karłem. Opisywana Superziemia ma promień wynoszący ok. 1,4 promienia naszej planety, a do potwierdzenia tych szacunków posłuży teleskop TESS.

Superziemia okrąża gwiazdę GJ 740 w ciągu zaledwie 2,4 dnia i ma masę ok. 3-krotnie większą od naszej planety

Zebrane dane sugerują również występowanie drugiej planety o okresie orbitalnym wynoszącym 9 lat i masie porównywalnej z masą Saturna. Sygnał związany z jej prędkością radialną może być zakłócony przez cykl magnetyczny gwiazdy, dlatego potrzeba więcej informacji na ten temat, aby potwierdzić, że sygnał faktycznie pochodzi z egzoplanety.

Czytaj też: Kepler-88d to prawdziwy gigant. Jaka jest masa tej egozplanety?

Dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Keplera wykryto ogromną liczbę planet pozasłonecznych. Szczególnie skuteczna okazała się w tym przypadku metoda tranzytu, polegającą na poszukiwaniu zmian jasności gwiazdy spowodowanych przechodzeniem obiektów między nią a teleskopem. Łącznie astronomowie korzystający z tego urządzenia odkryli 156 nowych planet krążących wokół stosunkowo chłodnych gwiazd.