Reklama
aplikuj.pl

Kepler-88d to prawdziwy gigant. Jaka jest masa tej egozplanety?

Każdy układ ma swojego „króla”. W naszym przypadku jest nim Jowisz, którego masa jest 300-krotnie większa niż Ziemi. Na terenie Kepler-88 rolę takowego pełni Kepler-88 d.

Odkrycie opiera się na badaniach prowadzonych przez astronomów z Obserwatorium W. M. Kecka na Hawajach. Zespół badawczy potwierdził, że planeta o nazwie Kepler-88 d co cztery lata okrąża swoją gwiazdę, a jej orbita nie jest okrągła, lecz eliptyczna. Co więcej, Kepler-88 d ma masę trzykrotnie większą od masy Jowisza.

Wspomniany układ już wcześniej był znany astronomom. Wszystko za sprawą dwóch innych egzoplanet, które go tworzą: Kepler-88 b i Kepler-88 c. Są one zupełnie inne niż tamtejszy gigant, co widać nie tylko po ich rozmiarach, lecz również orbitach. Kepler-88 b okrąża bowiem swoją gwiazdę w 11 dni, podczas gdy Kepler-88 c – w 22 dni.

Czytaj też: W atmosferze tej egzoplanety metale mają formę gazów. Gdzie się znajduje?

Co ciekawe, naukowcy odnotowali intrygującą zależność w okresach orbitalnych mniejszych planet, które są pod tym względem zależne od ogromnej Kepler-88 d. I choć podobne zmiany zaobserwowano w przypadku innych układów, to w przypadku tego są one szczególnie widoczne. Biorąc pod uwagę wpływ Jowisza na Układ Słoneczny, możemy się domyślać, jak poważny jest ten wywierany przez giganta z Kepler-88.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News