Na rynku desktopowej pamięci operacyjnej wiele się właśnie zdarzyło, bo nie dość, że właśnie nowy rekord DDR4, to dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o modułach DDR5.
Nowy rekord DDR4 dla HyperX Predator
Firma HyperX właśnie poinformowała, że jej moduły pamięci DDR4 Predator zostały wykorzystane do ustanowienia nowego rekordu podkręcania, który sięgnął prędkości 7200 MHz. Osiągnął to zespół MSI OC przy użyciu HyperX 4600 MHz Predator DDR4 8 GB na płycie głównej MSI MEG Z590 UNIFY-X z wykorzystaniem procesora Intel Core i9-11900KF.
Czytaj też: W Windows 10 zostanie wyłączona ciekawa funkcja. Na szczęście nie na stałe
Ważne informacje o modułach DDR5
Przed nami wprawdzie jeszcze długa droga, zanim położymy swoje łapki na konsumenckich modułach DDR5. Te najpierw trafią na rynek serwerowy, gdzie cena za nowe technologie nie gra roli i gdzie “przeczekają” swoją najwyższą cenę aż do premiery platform od Intela i AMD, które zaczną wspierać DDR5.
Według szacunków, pierwsze komputery serwerowe z nowym standardem pamięci operacyjnej pojawią się dopiero na końcu 2021 roku, wypychając mozolnie DDR4 przez następne trzy/cztery lata. Innymi słowy, tak jak czekaliśmy na interfejs PCIe 4.0, tak będziemy czekać na rozpowszechnienie się DDR5.
Jednak już teraz możemy przeczytać o wielu firmach, głównie z Chin, które za wszelką cenę pchają moduły DDR5 na rynek. Wśród nich wyróżniły się właśnie Jiahe Jinwei oraz Natec, które korzystając z kości pamięci DDR5 Microna, stworzyły i przetestowały własne moduły DDR5 z linii produkcyjnej. W grę wchodzą moduły o pojemności 32 GB, z opóźnieniami 40-40-40 i pracujące na napięciu 1.1 V.
Czytaj też: Z Bitmain Antminer E9 zarobicie 29000 zł miesięcznie, ale z Commodore 64 niewiele
Powyżej możecie obejrzeć zdjęcia obu modułów, a od siebie dodam, żebyście zwrócili szczególną uwagę na układ w centrum modułu. To coś wyjątkowego względem DDR4, ponieważ stanowi to swoistą sekcję zasilania modułu, co zwykle było pracą samej płyty głównej.
Co ciekawe, Asgard, czyli gamingowy oddział wspomnianej firmy Jiahe Jinwei, ujawnił przy okazji swoje plany na rozwój DDR5. Wedle nich już teraz Asgard produkuje 16 i 32 GB moduły pracujące na częstotliwości 4800 MHz, ale tylko dlatego, że takie prędkości będą wspierać nadchodzące procesory Intel 12. generacji (via Videocardz).
Czytaj też: Oficjalna specyfikacja Oppo K9 5G ujawniona przed premierą
Wiemy, że Asgard planuje znacznie bardziej powalające moduły DDR5, bo zestawy do 64 GB z zegarem 5600 MHz i nawet 128 GB o częstotliwości 6400 MHz. Te pierwsze mają trafić na rynek do 2022 roku, a drugie jakoś w 2023 roku, choć przez początkowe fazy projektowania, jest to jeszcze pod znakiem zapytania.