Reklama
aplikuj.pl

Odkryta niedawno egzoplaneta jest rekordowo młoda. Zaobserwował ją kosmiczny weteran

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, który obserwuje wszechświat już od ponad 30 lat, po raz kolejny spojrzał w kosmos i dostrzegł egzoplanetę, która w jego przypadku jest najmłodszą z odkrytych. Obiekt ten znajduje się zaledwie 379 lat świetlnych od Ziemi.

Planety powstają po tym, jak pył i gaz, które wirują wokół gwiazdy, zaczynają łączyć się w większe obiekty. W tym przypadku takowy narodził się w gwiazdozbiorze Centaura, choć czas dokonany jest nie do końca na miejscu, ponieważ rzeczona egzoplaneta nadal się kształtuje. Młoda planeta pozasłoneczna, będąca gazowym olbrzymem, nosi miano PDS 70b i ma 5 milionów lat. Biorąc pod uwagę kosmiczną skalę, jest to naprawdę niewiele. PDS 70b nadal powiększa swoją masę, pobierając materię ze swojej gwiazdy i jest już wielkości Jowisza.

Czytaj też: Pierwsza odkryta tranzytująca egzoplaneta wcale nie powstała tam, gdzie się obecnie znajduje

W dokładniejszych obserwacjach tej egzoplanety pomógł leciwy i wciąż niezawodny Kosmiczny Teleskop Hubble’a. To właśnie dzięki niemu naukowcy byli w stanie dostrzec i zmierzyć promieniowanie związane z rozgrzanym gazem, który wchodzi w skład formującej się planety. Astronomowie zaobserwowali kilka obszarów emitujących światło ultrafioletowe, które może być związane z obecnością gorącej materii. Badacze uważają, że te gorące plamy są spowodowane obecnością gorącej materii.

Egzoplaneta PDS 70b jest oddalone o 379 lat świetlnych od Ziemi i ma zaledwie 5 mln alt

Kosmiczny Teleskop Hubble’a dostrzegł do tej pory ponad 4000 egzoplanet, lecz zaledwie 15 zostało uwiecznionych w bezpośredni sposób. Co więcej, większość z tych 15 obiektów było widocznych w postaci niewyraźnych punktów, ponieważ są one niezwykle odległe. W tym przypadku wydajność obserwacji była znacznie wyższa, a naukowcy mają nadzieję, że dzięki temu będą mogli dokładnie oszacować tempo wzrostu PDS 70b i zdobyć informacje dotyczące powstawania gazowych olbrzymów.

Czytaj też: Aż trudno uwierzyć, że mgławica uwieczniona przez teleskop Hubble’a jest prawdziwa

Oddalona o mniej niż 400 lat świetlnych egzoplaneta została poddana obserwacjom opartym na nowej technice. Zdaniem badaczy otwiera ona nowe ścieżki w zakresie kolejnych badań planet pozasłonecznych, w szczególności dotyczących okresu ich powstawania. Jednocześnie warto podkreślić, iż obserwacje PDS 70b nie stanowią jej kompletnego obrazu. Właśnie dlatego potrzebne będą dodatkowe dane.