Rozdmuchiwanie wykształconych nasion mniszka lekarskiego, przypominających miniaturowe spadochrony, to jedna z podstawowych zabaw w dzieciństwie. Dmuchawce okazują się jednak nawet bardziej magiczne, o czym donoszą naukowcy w ramach ich artykułu opublikowanego w Nature.
Popularne mlecze są jednymi z najbardziej uciążliwych chwastów. Ich wytrzymałość oraz szeroka gama metod umożliwiających rozsiewanie nasion powodują, że owe rośliny rozprzestrzeniają się niezwykle szybko i można je spotkać niemal wszędzie. Mniszek lekarski, po tym jak przekwitnie, wykształca „kule” składające się z dziesiątek ultralekkich „spadochronów”. Wystarczy silniejszy wiatr bądź podmuch wytworzony przez ludzkie usta, by te drobne nasionka przeniosły się we wszystkie strony świata.
Czytaj też: Spadochron łazika Perseverance zawierał ukrytą wiadomość. Co w niej zaszyfrowano?
Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu przeanalizowali zachowanie nasion i próbowali ustalić, w jaki sposób mogą one utrzymać się w powietrzu przez tak długi czas. Badanie sugeruje, że puch przyczepiony do każdego pojedynczego nasiona przemieszcza się dzięki rodzajowi lotu, który nigdy wcześniej nie został zaobserwowany w naturze.
Dmuchawce, pomimo niewielkich rozmiarów, mogą się przemieszczać na ogromne odległości
Nasiona mniszka lekarskiego mogą przemieszczać się na niewiarygodne odległości pomimo tego, że ich miniaturowe, przypominające kształtem spadochron struktury są niezbyt gęsto upakowane. Sam kształt nie wydaje się odpowiedni do chwytania powietrza, ale okazało się, iż to tylko mylne wrażenie. Taka struktura powoduje bowiem, że wokół nasionka tworzy się pęcherzyk powietrza porównywany do pierścienia.
Czytaj też: Ta roślina pochłania zanieczyszczenia tak skutecznie, że może spowolnić zmiany klimatu
Ten pierścień zwiększa opór powietrza wpływający na zachowanie każdego „spadochronu”, umożliwiając mu chwytanie wiatru i przemieszczanie się na imponujące dystanse. Szczególnie interesujący wydaje się fakt, iż Ilość przepływającego powietrza, która jest kluczowa dla utrzymania nasion w odpowiedniej pozycji, jest kontrolowana przez rozmieszczenie puchu. Ogromne wrażenie robi fakt, że wydajność chwytania podmuchów wiatru przez „dmuchawce” jest czterokrotnie wyższa niż w przypadku najnowocześniejszych spadochronów.