Spadochron łazika Perseverance zawierał ukrytą wiadomość. Co w niej zaszyfrowano?

spadochron

Kiedy łazik Perseverance użył spadochronu podczas przelotu przez atmosferę Marsa, oczom obserwatorów ukazał się zestaw biało-czerwonych pasków.

Okazuje się, że ich układ nie był przypadkowy, a spadochron zawierał w rzeczywistości zaszyfrowany komunikat. Internetowi specjaliści podjęli się odkodowania wiadomości i dopięli swego w ciągu zaledwie sześciu godzin.

Czytaj też: Zobaczcie wideo ukazujące lądowanie na Marsie. Oto łazik Perseverance w akcji
Czytaj też: Jak powstały księżyce Marsa? Zaskakujące informacje nt. Fobosa i Deimosa
Czytaj też: Jakie będą dalsze cele łazika Perseverance?

Okazało się, iż pasy tworzą wiadomość zapisaną w systemie binarnym i każdy ciąg biało-czerwonych pasków reprezentuje pojedynczą literę. Ich odczytywanie w kolejności zgodnej z ruchem wskazówek zegara doprowadziło do odszyfrowania całego komunikatu.

Spadochron, na którym opadał łazik Perseverance zawierał zdanie odnoszące się do laboratorium JPL

W języku angielskim brzmiał on Dare mighty things, co można swobodnie przetłumaczyć jako Odważ się czynić wielkie rzeczy. Co ciekawe, identyczne zdanie znajduje się na ścianie siedziby Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie.

Czytaj też: Mikroorganizmy przetrwały w warunkach przypominających marsjańskie. Co to oznacza dla ludzi?
Czytaj też: Łazik Perseverance: z misją na Marsa. Jak planowano jedną z najważniejszych misji kosmicznych XXI wieku?
Czytaj też: To w tym miejscu łazik Perseverance będzie szukał marsjańskiego życia

Na spadochronie umieszczono także współrzędne w postaci 34°11’58” N na 118°10’31” W, które również odnoszą się do wspomnianego laboratorium NASA. Allen Chen związany z misją łazika Perseverance dodał, iż naukowcy umieścili więcej tego typu „smaczków”, które nadal czekają na odkrycie.