Reklama
aplikuj.pl

Ta roślina pochłania zanieczyszczenia tak skutecznie, że może spowolnić zmiany klimatu

globalne ocieplenie

Naukowcy z Royal Horticultural Society prawdopodobnie natrafili na roślinę, które może w znaczącym stopniu obniżyć ilość zanieczyszczeń, takich jak gazy cieplarniane.

Irga Francheta, zwana również Cotoneaster franchetii, to krzew stosunkowo powszechnie sadzony w formie żywopłotów. Według badaczy, jest on o co najmniej 20 procent skuteczniejszy w kontekście pochłaniania zanieczyszczeń w pobliżu dróg aniżeli inne rośliny.

Czytaj też: Szpinak wysyła e-maile, czyli jak roślina może pomóc w wykrywaniu bomb
Czytaj też: 2020 rok był rekordowo… fatalny. Wszystko przez zmiany klimatu
Czytaj też: Prawie połowa roślin może wkrótce zniknąć z naszej planety

Dr Tijana Blanusa twierdzi, iż w ciągu siedmiu dni żywopłot utworzony z Cotoneaster franchetii i mający długość jednego metra może pochłonąć ilość zanieczyszczeń powstałych na skutek przejazdu samochodem na dystansie ośmiuset kilometrów.

Roślina z gatunku Cotoneaster franchetii pochłania zanieczyszczenia o 20% skuteczniej niż inne krzewy

Właśnie dlatego nasadzenia tego krzewu, szczególnie w pobliżu dróg o największym natężeniu ruchu, mogłyby znacząco ograniczyć emisje pochodzące z tych obszarów.

Czytaj też: Pogoda sprzed 12 tysięcy lat zawiera zaskakująco dużo wskazówek dot. zmian klimatu
Czytaj też: Rośliny mogą liczyć i podejmować decyzje, a to tylko część ich umiejętności

Co ciekawe, naukowcy przy okazji zapytali ludzi o kwestie środowiskowe. Dowiedzieli się m.in., że 86 procent respondentów przejmuje się tą kwestią, natomiast 78 procent martwi się postępującymi zmianami klimatu. Pokazuje to, iż problem jest coraz częściej zauważany, dzięki czemu mobilizacja do walki z nim powinna być łatwiejsza.