Reklama
aplikuj.pl

Psy rozróżniają języki? Czworonogi to prawdziwi poligloci

Gatunki stworzone przez człowieka - top 7
Psy to najbardziej znany przykład zwierząt udomowionych przez człowieka

Naukowcy analizujący reakcje psich mózgów na różne dźwięki doszli do wniosku, że czworonogi są w stanie odróżnić różne ludzkie języki.

Ustalenia w tej sprawie są dostępne na łamach NeuroImage i opisują, jak skany metodą rezonansu magnetycznego ujawniły, że mózgi psów potrafią rozróżnić znane i nieznane im języki. W efekcie przysługuje im miano pierwszych znanych nauce zwierząt innych niż ludzie, będących w stanie odróżnić języki, którymi się posługujemy.

Czytaj też: Dlaczego małe psy są bardziej agresywne?

Laura Cuaya z Uniwersytetu Loránda Eötvösa na Węgrzech była główną autorką badania. To właśnie ona zaprojektowała eksperyment, w ramach którego sprawdziła umiejętności lingwistyczne czworonogów. Co zainspirowało ją do takich badań? Kobieta niedawno przeprowadziła się z Meksyku do Budapesztu, a towarzyszył jej w tym pies o imieniu Kun-kun.

Wygląda na to, że psy rozróżniają znane i nieznane im ludzkie języki

Cuaya i jej współpracownicy przeszkolili 18 psów (wliczając w to Kun-kuna). Ich zadaniem było leżenie w bezruchu podczas wykonywania rezonansu magnetycznego ich mózgów. W międzyczasie badacze odtwarzali czworonogom trzy różne nagrania. Pierwsze obejmowało Małego Księcia czytanego po hiszpańsku, drugie – po węgiersku, natomiast trzecie w ogóle nie dotyczyło ludzkiej mowy. Wszystkie psy miały kontakt z tylko z jednym z dwóch języków, dlatego co najmniej jeden pozostawał dla nich nieznany.

Czytaj też: Psy znają prawa fizyki. Reagują, kiedy coś je łamie

Okazało się, że psy bez problemu odróżniały zmyśloną mowę od dwóch pozostałych. Było również widać różnicę w ich reakcjach na znany i nieznany im język. Poza tym, okazało się również, że starsze psy cechowały się większą aktywnością w tzw. wtórnej korze słuchowej mózgu. Pozwala to sądzić, iż lepiej radziły sobie one z rozróżnianiem języków jeśli porównać ich reakcje z młodszymi osobnikami.