Przy opracowywaniu nowych odmian znanych nam roślin, hodowcy nie traktują smaku priorytetowo. Skupiają się bardziej na aspekcie wizualnym, wytrzymałości rośliny, jej rozmiarach oraz łatwości uprawy, bo zadbanie o smak jest wymagające, ale to może się zmienić, dzięki technologii. Dzięki najnowszej pracy naukowców farmy będą mogły uzyskać smaczniejsze owoce dzięki SI, bo sztuczna inteligencja może odmienić rolnictwo.
Naukowcy odkryli braki i problemy z hodowaniem nowych odmian roślin. Są szanse, że dzięki ich pracy sztuczna inteligencja może odmienić rolnictwo
Smak nowych odmian znanych nam roślin i owoców nie bez powodu może okazać się gorszy. Każdy zapewne wyczuje różnice między owocem prosto z wiejskiego, prowadzonego rekreacyjnie sadu, a tego z supermarketu i jest ku temu dobry powód. Nawet ci hodowcy, którzy koncentrują się na smaku, nie mają obecnie dobrych narzędzi do szybkiego pobierania próbek owoców z tysięcy odmian.
Czytaj też: Oto smartwatch zapobiegający udarowi cieplnemu. Za jego system odpowiada zespół z MIT
Dzięki nowej, zaskakującej pracy naukowcy z University of Florida, okazało się, że przez ponad sto lat hodowcy, próbując stworzyć smaczniejsze odmiany, błędnie koncentrowali się wyłącznie na ich słodkości i kwaskowatości. Nowe odkrycie wskazuje, że to jedynie połowa sukcesu na opracowanie smaczniejszych owoców i warzyw. Wiele w tej kwestii ma do powiedzenia również ich profil chemiczny (cała masa wytwarzanych przez owoce związków chemicznych, które nadają im taki, a nie inny smak).
Dlatego naukowcy zebrali te związki chemiczne do kupy i opracowali bazę danych dziesiątek odmian pomidorów i borówek różnego pochodzenia, łącząc je z opinią niezależnych setek testerów. Z tymi danymi naukowcy wykorzystali uczenie maszynowe do stworzenia modeli mających na celu wyjaśnienie, w jaki sposób chemiczny skład owoców jest związany z ich smakiem. Na tej podstawie właśnie można opracować system napędzany sztuczną inteligencję, który będzie oceniał owoce i warzywa pod kątem smaku na podstawie ich profilu chemicznego.