Reklama
aplikuj.pl

Oto smartwatch zapobiegający udarowi cieplnemu. Za jego system odpowiada zespół z MIT

Oto smartwatch zapobiegający udarowi cieplnemu, smartwatch zapobiegający udarowi cieplnemu,

Tylko w 2020 roku ponad 2000 członków amerykańskiej służby doświadczyło udaru cieplnego lub wyczerpania cieplnego. Nic więc dziwnego, że wojsko się tym zainteresowało i postanowiło spróbować rozwiązać ten problem nowoczesną technologią. W tym celu zespół z MIT Lincoln Laboratory, któremu przewodniczył James Balcius, opracował specjalny system, napędzający smartwatch zapobiegający udarowi cieplnemu.

Dzięki specjalnemu systemowi powstał smartwatch zapobiegający udarowi cieplnemu

Udar cieplny może zaatakować niespodziewanie i spowodować nawet śmierć, jeśli osobie nie zostanie udzielona stosowna pomoc. Jednak lepiej przeciwdziałać, niż leczyć i dlatego finansowany przez armię projekt rozwojowy zaowocował stworzeniem aplikacji/systemu, który po wgraniu do smartwatcha, jest w stanie ostrzegać jego użytkownika przed wystąpieniem udaru.

Czytaj też: Elektryczny skuter Zero-One od Naon wyróżnia się prędkością i stylem

Sama informacje jest prosta – zielony kciuk na ekranie oznacza, że wszystko gra, żółty sugeruje potencjalne ryzyko przez zbyt wysoką temperaturę ciała, a czerwony (razem z sygnałem dźwiękowym) nakazuje użytkownikowi zaprzestać wysiłku. To, jak smartwatch jest w stanie określać temperaturę i ryzyko, to już bardziej skomplikowana sprawa.

Dokonuje tego poprzez ciągłą analizę danych dotyczących tętna, na podstawie której wcześniej opracowany algorytm w aplikacji jest w stanie oszacować aktualną temperaturę ciała użytkownika. Co najważniejsze, jednostka wojskowa już testuje 170 prototypów tego urządzenia w swoich ośrodkach szkolenia podstawowego od października zeszłego roku. Ponoć sprawdziły się dobrze, ale wymagają dopracowania (np. dostosowania ustawień do unikalnej dla każdego fizjologii).

Czytaj też: Pierwsza ulepszona francuska fregata typu Le Fayette już w rękach marynarki

Chociaż finansowany przez armię amerykańską projekt rozwojowy dobiegł końca, główny badacz szuka teraz zastosowań dla systemu w sektorze cywilnym. To więc kolejny przykład, w którym może mieć miejsce przeniesienie technologii wojskowej do użytkowników masowych.