Naukowcy z australijskiego Flinders University postanowili odmienić stan rur przemysłowych, które są stale narażone na działanie cieczy, mogących z czasem mogą uszkodzić ich wewnętrzną powierzchnię. Zespół uważa, że opracowana przez niego nowa specjalna powłoka wewnętrzna na bazie polimerów może pomóc chronić te rury, jednocześnie usuwając z cieczy toksyczne metale.
Chroni i uzdatnia do pewnego stopnia, oto specjalna powłoka wewnętrzna dla rur
Opublikowane w czasopiśmie Polymer Chemistry wnioski i badania naukowców, którzy współpracują z brytyjskim University of Liverpool, wskazują, że ich powłoka jest „łatwa do wykonania”. Wykorzystuje się do tego niedrogą mieszaninę siarki elementarnej i woskowatego związku chemicznego o nazwie dicyklopentadien, który jest produktem ubocznym procesu rafinacji ropy naftowej. Proces powstawania powłoki wymaga zaangażowania temperatur rzędu 140 stopni Celsjusza.
Czytaj też: Naukowcy opracowali imponujący wyświetlacz 3D niewymagający okularów
Wedle publikacji uzyskany w prostym i tanim procesie polimer naniesiony na wewnętrzną stronę rur z PCW, metalu lub betonu tworzy barierę, która chroni materiał przed korozją i innymi uszkodzeniami spowodowanymi przez rozpuszczalniki, kwasy lub wodę. Wszystko to przy jednoczesnym absorbowaniu metali toksycznych, które płyną razem z cieczą przez tę rurę, co ma być szczególnie przydatne w przemyśle naftowym i gazowym. Dodatkowo powłokę można podgrzać, aby całkowicie zniwelować ewentualne zarysowania powłoki.