Inżynierowie z MIT i National Renewable Energy Laboratory (NREL) zaprojektowali zupełnie nowy silnik cieplny bez ruchomych części, który jest wydajniejszy od turbiny parowej. Tak przynajmniej wynika z przeprowadzonych przez nich demonstracji, według których ten silnik przetwarza ciepło na energię elektryczną z ponad 40-procentową sprawnością.
Naukowcy odpowiedzialni za nowy silnik cieplny mają wielki cel. Chcą znacząco ulepszyć sieć energetyczną
W praktyce silnik cieplny jest niczym innym, jak ogniwem termofotowoltaicznym (TPV), które z kolei jest podobne do ogniw fotowoltaicznych w panelu słonecznym. To przechwytuje w pasywny sposób wysokoenergetyczne fotony z rozgrzanego źródła ciepła i przekształca je w energię elektryczną, co w przypadku opracowany przez zespół projektu może generować energię elektryczną ze źródła ciepła o temperaturze od 1900 do 2400 stopni Celsjusza.
Czytaj też: Znamy datę premiery OnePlus Ace. Będzie to chiński wariant OnePlus 10R?
Finalnym planem naukowców jest wbudowanie ogniwa TPV w baterię termiczną działającą na skalę sieciową. System ten pochłaniałby nadmiar energii ze źródeł odnawialnych i magazynował ją w silnie izolowanych zasobnikach z gorącego grafitu. Gdy energia byłaby potrzebna, np. w pochmurne dni, ogniwa TPV zamieniałyby ciepło na energię elektryczną i wysyłały ją do sieci energetycznej.
Dzięki nowemu ogniwu TPV zespół z powodzeniem zademonstrował główne elementy systemu w oddzielnych eksperymentach na małą skalę. Obecnie trwają prace nad zintegrowaniem tych części w celu zademonstrowania w pełni działającego systemu. Następnie zespół ma nadzieję rozbudować system tak, aby zastąpił elektrownie zasilane paliwami kopalnymi i umożliwił powstanie w pełni zdekarbonizowanej sieci energetycznej, zasilanej w całości energią odnawialną.