W dobie walki ze zmianami klimatu dążenie do ponownego wykorzystania wszystkiego, czego tylko się da, to przepis na spowolnienie elementów przemysłu szkodzących światu. Przykładem tego jest ponowne wykorzystywanie drewna z rozbiórki np. domu do budowy innej struktury. Nie jest to proste, ale zespół z ETH Zurich zdołał opracować sposób ten problem.
Jak wykorzystać drewno z rozbiórki? Nowy system komputerowy na to odpowiada
Na ETH Zurich rozwijany jest obecnie system komputerowy, który ma za zadanie bezpośrednio wskazać konstruktorom to, jak wykorzystać poszczególne drewniane sekcje. Początkowo jest wykorzystywany do tworzenia spisu wszystkich kawałków drewna, które użytkownicy zdołali pozyskać z budynku lub innej konstrukcji przeznaczonej do rozbiórki.
Po zapisaniu wymiarów wszystkich elementów wystarczy określić rodzaj i wielkość konstrukcji, a w odpowiedzi system wygeneruje projekt konstrukcji, której geometria i wymiary są oparte na dostępnym drewnie z odzysku. Każdy kawałek drewna ma laserowo wypalony unikalny kod QR, dzięki czemu można go łatwo wybrać i przypisać do konkretnej części konstrukcji.
W celu wykazania skuteczności tego systemu Catherine De Wolf zajęła się demontażem całego piętra starego parkingu w Genewie, który miał zostać wkrótce wyburzony. Następnie kawałki drewna zostały indywidualnie zmierzone, usunięto z nich gwoździe i inne ciała obce, wprowadzono dane do systemu i naniesiono kody QR. Na podstawie projektu stworzonego przez system w oparciu o dostępne drewno, zespół przystąpił do budowy kopuły geodezyjnej z drewnianych prętów. Jest ona wykonana w całości z odzyskanych materiałów.