Zespół badawczy na University of Queensland’s Australian Institute for Bioengineering and Nanotechnology (AIBN) odkrył w jadzie dwóch węży (efy piaskowej i gatunku pseudonaja textilis) białko, które może służyć jako przydatny przyspieszacz naturalnego procesu krzepnięcia krwi w organizmie człowieka.
Z jadu węży można stworzyć idealny lek na krwotoki
Nie było to jednak jedno z tych odkryć, które na odkryciu pozostały. Naukowcy poszli bowiem o krok dalej i na podstawie swojego sukcesu opracowali żel, który może zatrzymać krwawienie, zestalając się w temperaturze ciała i uszczelniając rany. Radzi sobie przy tym znacznie lepiej z tamowaniem ran względem tradycyjnych gaz i bandaży.
Czytaj też: Ten chwytak nadaje dronom ptasich możliwości… i to bez wykorzystywania elektryczności
Aż 40 procent zgonów związanych z urazami jest wynikiem niekontrolowanego krwawienia, a liczba ta jest znacznie wyższa, jeśli chodzi o personel wojskowy z poważnym krwawieniem w strefie walk.
Natura stworzyła najbardziej eleganckie i wyrafinowane mechanizmy, a my możemy je ponownie wykorzystać, aby uchronić ludzi przed śmiercią z powodu niekontrolowanego krwawienia. Badania wykazały, że utrata krwi jest pięciokrotnie mniejsza, a skrzepy tworzą się trzykrotnie szybciej po zastosowaniu żelu z jadem, w porównaniu z naturalnym procesem zachodzącym w organizmie
– powiedziała kierująca zespołem Amanda Kijas.
Wedle badaczy złożoność procesu gojenia przeciąża zdolność organizmu do kontrolowania krwawienia, a nowy żel może idealnie nadawać się do leczenia dużych ran. Mają nadzieję, że żel ten przyspieszy procesy gojenia się ran, co jest niezbędne do utworzenia skrzepu i ograniczenia utraty krwi, aby finalnie zwiększyć zdolność organizmu do gojenia się dużych ran.