Reklama
aplikuj.pl

AI-GUIDE, czyli jak robotyka i SI ułatwia opanowanie krwawienia wewnętrznego?

AI-GUIDE, opanowanie krwawienia wewnętrznego

Zespół naukowców z Lincoln Laboratory na MIT opracował robota, który jest w stanie ułatwić, a często nawet w ogóle umożliwić początkującym ratownikom opanowanie krwawienia wewnętrznego. Tyczy się to zarówno tych skromnych, jak i poważnych i obejmuje asystę przy prowadzeniu igły i cewnika do głównego naczynia krwionośnego, które uległo uszkodzeniu.

Za sprawą AI-GUIDE opanowanie krwawienia wewnętrznego ma być znacznie łatwiejsze

Możliwie najszybsze opanowanie krwawienia u ofiary, to w większości przypadków kwestia „być albo nie być”. Dlatego właśnie możliwie najszybsze zatamowanie ran jest tak ważne i najlepiej, jeśli jest zrealizowane już przed transportem pacjenta do szpitala. Problem w tym, że chirurdzy urazowi nie są częścią tradycyjnego zespołu w ambulansach, dlatego wspomniany zespół z MIT postanowił opracować urządzenie AI-GUIDE, aby dla każdego ratownika opanowanie krwawienia wewnętrznego nie było problemem.

Czytaj też: Piasek pokryty woskiem zamiast plastiku? Rolnicy mogą dostać alternatywę

AI-GUIDE łączy w sobie robotykę, algorytmy uczenia maszynowego i obrazowanie ultrasonograficzne, aby poprowadzić ratowników podczas wprowadzania cewnika do udowych naczyń krwionośnych. Obejmuje to umieszczenie AI-GUIDE na udzie pacjenta tam, gdzie noga styka się z brzuchem, dzięki czemu za pomocą ultradźwięków urządzenie wyświetla prosty wskaźnik, który prowadzi osobę udzielającą pomocy do właściwego miejsca.

W praktyce wygląda to tak, że po najechaniu na cel urządzeniem osoba udzielająca pomocy naciska spust, a igła z automatu zostaje wprowadzona do naczynia krwionośnego. Igła ta jest połączona z przewodem prowadzącym i cewnikiem, za pomocą którego uraz można potraktować bezpośrednio płynami, lekami czy balonami do tamowania krwawienia. Ponadto AI-GUIDE potrafi wykryć własną pracę i skorygować problemy, takie jak częściowe zapadnięcie się żyły z powodu dużej utraty krwi, a pierwsze testy na modelach ludzkich tkanek, a następnie na świniach potwierdziły skuteczność AI-GUIDE.