Reklama
aplikuj.pl

Aktualizujemy platformę i testy kart graficznych

procesory Ryzen 9 3900X vs Intel Core i9-10900K , co wybrać Ryzen 9 3900X vs Intel Core i9-10900K

Zbliża się premiera kart graficznych Nvidia Ampere. Na chwilę przed nią udało nam się postawić nowa platformę testową oraz zaktualizować testy kart graficznych.

Co się zmieniło w platformie?

Tym razem zmiany dotyczą procesora, płyty oraz chłodzenia. CPU to Intel Core i9-10900K, czyli najwydajniejsza konstrukcja dla graczy. Podkręciłem ją do 5,1 GHz przy wykorzystaniu AiO 360 mm od Cooler Master. Więcej o tym przeczytacie pod tym linkiem. Płyta główna to ASRock Z490 Taichi – jej test znajdziecie tutaj. Te trzy rzeczy w połączeniu z pozostałymi podzespołami sprawiają, że ciężko jest złożyć coś wydajniejszego do gier. Całą platformę testową znajdziecie poniżej.

Platforma testowa
Procesor
Intel Core i9-10900K @ 5,1 GHz
Chłodzenie
Cooler Master MasterLiquid ML360R RGB
Pasta
Noctua NT-H1
Płyta główna
ASRock Z490 Taichi
Pamięć RAM
Kingston Predator 4x 8 GB 3000 MHz
Dysk
AORUS NVMe Gen4 SSD 1 TB
Dysk
Samsung 970 Evo NVMe 1 TB
Zasilacz
FSP Aurum PT 1000W
Obudowa
SilentiumPC Signum SG7V TG
Monitor
Acer Predator XB271HU Abmiprz
Monitor
AOC G2868PQU

Jakich gier używam w testach?

Tutaj też zaszło kilka zmian. Na początek będą prezentowane wyniki z 3DMark Fire Strike i Time Spy testowane w rozdzielczości 1920 x 1080. Następnie nadejdzie gra F1 2020 (DirectX 12). Tutaj wybrane ustawienia graficzne to bardzo wysokie. W testach wykorzystałem wbudowany tryb testowania na mapie Bahrajn – krótki, przy oponach bardzo mokro oraz trybie kamery pościgowa oddalona.

Kolejna gra to Assassin’s Creed Odyssey (DirectX 11). Tu wybrane ustawienia to ultra, a testy przeprowadziłem przy wykorzystaniu wbudowanego benchmarku. Na wykresach zabraknie minimalnej ilości fps ze względu na bardzo różne wyniki w zależności od puszczenia testu. Następna gra to Total War Saga: Troy (DirectX 11). Wybrane ustawienia to ultra i ponownie wykorzystałem wbudowany benchmark symulujący bitwę.

Metro Exodus (DirectX 12) każdy z Was zna bardzo dobrze. Gra na ustawieniach Ultra bardzo mocno obciąża sprzęt i takie zostały wybrane we wbudowanym benchmarku. Red Dead Redemption 2 (Vulkan) to kolejny tytuł, który jest bardzo wymagający. Wybrane ustawienia są pokazane na poniższych screenach – jedynie w przypadku kart o pamieć VRAM równej 4 GB zmieniłem też jakość cieni na wysokie.

Battlefield V (DirectX 11) także jest Wam dobrze znana. Tym razem testy przeprowadziłem w grze, na mapie Ostatni Tygrys. Ustawienia to oczywiście Ultra. Pomimo ogromu zajmowanego miejsca na dysku Call of Duty: Modern Warfare (DirectX 12) pozostaje w platformie. Wybrane ustawienia graficzne to wysokie, a testy przeprowadziłem na mapie „Do pieca”.

Kolejna gra to debiutant w platformie. Jest to Bordelands 3 (DirectX 12) przy ustawieniach Badass. Tutaj wykorzystałem wbudowany benchmark, więc prezentowane wyniki zawierają tylko średnią. Dwie ostatnie gry także bardzo dobrze znacie – Shadow of the Tomb Raider (DirectX 12) oraz Tom Clancy’s Ghost Recon: Breakpoint (Vulkan). W obydwu wykorzystałem wbudowane benchmarki, przy czym w tym pierwszym prezentuję średnią jako średnią z benchmarka przy ustawieniach najwyższych (stąd brak minimalnych fps-ów), a w drugim również nie ma minimalnych fps-ów – wbudowany benchmark zawsze zaczyna od 60 fps, więc więcej na żadnej karcie się nie osiągnie.

Brak większej ilości kart AMD w zestawieniu został już wielokrotnie wytłumaczony w pozostałych testach, np. w tym. Każdy z testów jest oczywiście powtarzany 3 razy lub do uzyskania powtarzalności. Wykorzystane sterowniki zawsze opisane są w danym teście karty graficznej. Testy głośności odbywają się z odległości 20 cm od karty (decybelomierz Voltcraft SL-100), przy wyłączonych innych wentylatorach (oprócz od zasilacza) i jedynie działające pompce od AiO. Tło to 36 dBA. Spoczynek to samo wyświetlanie pulpitu, obciążenia dokonuje za pomocą Furmarka. Temperatury to najwyższe zanotowane w danym teście, a pobór mocy sprawdzam za pomocą watomierza Voltraft Energy Logger 400F.

Na kolejnych stronach znajdziecie zaktualizowane wyniki w trzech rozdzielczościach. Jeśli macie jakieś pytania to zadawajcie je w komentarzach :)

Za dostarczenie karty Aorus GeForce RTX 2080 Ti 11G dziękuję sklepowi X-Kom.